Hejtman Kuba: Pozvánku na vernisáž prestižní výstavy si zasloužili naše sestřičky a lékaři

01.05.2021 21:15

V tom, koho pozvat na vernisáž unikátních obrazů ruské avantgardy z VIP osobností, jsem měl okamžitě jasno. Byli to zdravotní sestřičky a lékaři z jihočeských nemocnic. Chtěli jsme jim takto poděkovat za pracovní nasazení v době koronavirové pandemie.

Hejtman Kuba: Pozvánku na vernisáž prestižní výstavy si zasloužili naše sestřičky a lékaři
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba
reklama

Hejtman Martin Kuba to řekl během zahájení výstavy nazvané Malevič-Rodčenko-Kandinskij a ruská avantgarda. Akce se konala v pátek 30. dubna v Hluboké nad Vltavou v prostorách Alšovy jihočeské galerie (AJG), jejíž zřizovatelem je kraj.

Podle Kuby dostalo pozvánku zhruba třicet sestřiček a lékařů, které nominovaly jednotlivé nemocnice. „Navíc jsme se s galerií dohodli, že po dobu konání výstavy na ni budou mít vstup zdarma sestřičky a lékaři z celé České republiky, kteří se prokážou, že jsou zaměstnanci nemocnic. Také to považuji za jistý způsob poděkování za jejich práci,“ doplnil hejtman.

Náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch předpokládá, že veřejnost, vzhledem k současným protiepidemickým opatřením, by na výstavu mohla zavítat od pondělí 10. května, kdy mají být otevřeny i ostatní galerie či muzea. „Zároveň ale ještě jednáme s hlavní hygieničkou a Ministerstvem zdravotnictví o udělení výjimky, abychom mohli expozici mimořádně otevřít již od pondělí 3. května,“ nastínil Hroch s tím, že výstava potrvá do neděle 1. srpna letošního roku.

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20247 lidí

Ředitel AJG Aleš Seifert pak sdělil, že Alšova jihočeská galerie se uspořádáním této výstavy dostává do prestižního klubu institucí, jako jsou Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Guggenheim Museum v New Yorku, Tate Gallery v Londýně či Stedelijk Museum v Amsterdamu. „Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě jsou v České republice představena poprvé. Třicet šest obrazů zapůjčilo Alšově jihočeské galerii Muzeum umění v Jekatěrinburgu po více než tříletých vyjednáváních. Loni bylo navíc nutné konání výstavy kvůli koronavirové pandemii odložit,“ připomněl Seifert.

Sbírka ruských avantgardistů se v Evropě jako celek zatím objevila jen jednou. A to před pěti lety v Budapešti. Poté, co se 1. srpna za její expozicí zavřou brány Alšovy jihočeské galerie v Hluboké, se přesune zpět do Ruska a závěrem roku poputuje zřejmě do Soulu.

Více informací o výstavě najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Praha zahájila provoz Městské nájemní agentury

17:46 Johnová (Praha sobě): Praha zahájila provoz Městské nájemní agentury

Prvním krokem k oficiálnímu zahájení činnosti Městské nájemní agentury (MNA) je vypsání výzvy pro vl…