Hejtman Netolický: Ceny stavebních materiálů rostou, chceme jednoznačný návrh řešení

04.01.2022 20:56 | Tisková zpráva

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Jozef Koprivňanský podepsali memorandum o spolupráci při prosazování jednoznačných pravidel pro zadávání veřejných zakázek, a to zejména ve vazbě na současnou situaci na stavebním trhu.

Hejtman Netolický: Ceny stavebních materiálů rostou, chceme jednoznačný návrh řešení
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Signatáři se shodli, že je třeba urychleně zahájit odbornou diskusi nejlépe vytvořením pracovní skupiny při Ministerstvu pro místní rozvoj, s tím, aby navržené legislativní řešení bylo výsledkem koncensu nejen ústředních správních úřadů, ale též Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a případně také zástupců soudcovské unie.

„Vzhledem k podstatnému nárůstu cen některých vybraných stavebních materiálů z důvodu jejich nedostatku na trhu je nutné zahájit vážnou debatu s Ministerstvem pro místní rozvoj, Ministerstvem průmyslu a obchodu, ale také s evropskými institucemi. Veřejní zadavatelé se v tuto chvíli dostávají pod tlak dodavatelů, kteří již avizují, že pokud by ceny některých položek nadále rostly, bude velmi obtížné dostát smluvním závazkům, a to především v rámci pozemních staveb,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže společně s Ministerstvem pro místní rozvoj vydali společné stanovisko, v němž jsou rozebírány možnosti, jak na situaci na trhu stavebních výrobků reagovat zejména při zadávání nových veřejných zakázek. Stanovisko současně uvádí i varianty, jak lze situaci řešit v již zadaných veřejných zakázkách. Ze stanoviska však vyplývá, že není povinností zadavatelů navyšovat sjednané ceny, stejně tak je na zadavatelích a jejich finančních možnostech, jakým způsobem budou proměnlivou situaci s cenami stavebních materiálů zohledňovat v běžících veřejných zakázkách.

Na konci října se proto uskutečnilo jednání zástupců Pardubického kraje s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje. „Shodujeme se, že je nezbytné tuto situaci řešit legislativně, protože v mnoha případech vnější okolnosti neumožňují vycházet z podmínek stanovených při zadání veřejné zakázky. Není však možné hledat řešení jen na úrovni kraje, ale je nezbytné, aby vše bylo řešeno jasně a přehledně na úrovni vlády, jednotlivých ministerstev, ale také na unijní úrovni, protože celá řada projektů je spolufinancována z fondů Evropské unie,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…