Hejtman Netolický: Novela stavebního zákona doznává po kritice samospráv změn

10.02.2020 7:32

Hotel Jezerka na Seči patřil odborníkům na právo, starostům měst a obcí, ale také významným hostům v čele s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým či Františkem Luklem, předsedou Svazu měst a obcí ČR, který byl pořadatelem tohoto odborného setkání. Vzhledem k přítomnosti ministryně Dostálové byla hlavním tématem dopoledního bloku debata o novele stavebního zákona.

Hejtman Netolický: Novela stavebního zákona doznává po kritice samospráv změn
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Netolický

Hejtman a předseda Komise pro veřejnou správu a legislativu Asociace krajů ČR Martin Netolický patří dlouhodobě mezi kritiky připravované novely stavebního zákona. „Musíme v rámci debat vnímat historický kontext, protože nelze udělat ostrý předěl, ale musíme zajistit kontinuitu. Stavební agenda na obce, města a kraje patří. Po kritice nyní dochází ke změnám v rámci návrhu tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního úřadu. Na krajích by však stavební úřad vzniknout měl. Osobně jsem přesvědčený, že stavební právo lze úspěšně změnit bez institucionálních změn. Ty jsou paradoxně vždy nejjednodušší, avšak jednoznačně nejdražší,“ uvedl hejtman Netolický s odkazem na analýzu Ministerstva vnitra, které vyčíslilo jednorázové náklady na zavedení systému až na 32 miliard korun s ročními náklady na provoz až tři miliardy korun.

Ministryně Klára Dostálová v rámci své prezentace pojmenovala základní problémy současného stavu. Mezi ně patří podle ministryně Dostálové roztříštěnost stavebních úřadů, velké množství dotčených orgánů, nedodržování lhůt, soudní přezkumy či vyjadřování dotčené veřejnosti v každém dílčím kroku. „Velkým problémem počet jednohlavých stavebních úřadů, kde není možná jakákoliv zastupitelnost v případě dovolené či nemocni. Těch je v tuto chvíli až 17 procent,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl připomněl stanovisko této organizace, které spočívá v tom, že agenda stavebního práva se nesmí vzdálit od občana, avšak reforma jako taková je nezbytná, protože je nutné stavební řízení zjednodušit a zrychlit. „Náš svaz se snaží být po celou dobu konstruktivní, protože si uvědomujeme nezbytnost reformy. Spojený model prokázal svou funkčnost a jakákoliv změna vytváří neskutečné komplikace a riziko. V první fázi je řešením integrace dotčených orgánů tak, aby stavební úřad obdržel jedno koordinované stanovisko všech dotčených orgánů, což by samozřejmě celý proces usnadnilo,“ uvedl Lukl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Janulík (ANO): O dění ve státě by mohli rozhodnout lidé, kteří tady vlastně ani nežijí

20:07 Janulík (ANO): O dění ve státě by mohli rozhodnout lidé, kteří tady vlastně ani nežijí

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě