Hejtman Netolický: O české kapry je letos obrovský zájem

22.12.2017 18:14

Rybářství Litomyšl patří mezi největší v regionu. V předvánočním čase jej proto navštívil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se senátorem Radko Martínkem. S ředitelem společnosti Oldřichem Holcmanem hovořili především o výsledcích společnosti v posledních letech, problematice nedostatku vody v rybnících a řekách, ale také zajištění pracovních sil z Ukrajiny.

Hejtman Netolický: O české kapry je letos obrovský zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
reklama

„Předpokládaný výlov v letošním roce činí sedm tisíc metráků ryb. Výlov na jeden hektar se pohybuje okolo šesti až sedmi metráků. Společnost poptávku bez problémů zvládá, avšak vzhledem k platné legislativě není možné rozšiřování rybníků pro chovné účely. Pro letošní vánoční svátky by však nemělo dojít většímu nedostatku ryb, byť zásoby se s blížícím Štědrým večerem tenčí. Osobně si ale nedovedu představit, že bych na štědrovečerním stole neměl českého kapra, nejlépe pak samozřejmě z našeho kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Problémy má společnost dlouhodobě s nedostatkem vody i ve větších 20 hektarových rybnících, což může způsobit ztrátu i 200 metráků ryb na rybník. S nízkou hladinou se potýká také řeka Loučná, na které se nachází řada důležitých objektů včetně pstruhárny,“ doplnil Netolický.

Ten se zástupci společnosti hovořil také o personálních otázkách a možnosti přilákání pracovníků z Ukrajiny, konkrétně se Zakarpatí, které je partnerským regionem Pardubického kraje.

„Dlouhodobě se snažíme usnadnit lidem za Zakarpatí přístup na český pracovní trh. Bohužel narážíme na řadu překážek, a to především legislativních na obou stranách. Ačkoliv dnes již mohou Ukrajinci cestovat do České republiky bez víza, pro pracovní účely jej stále musí mít. Budeme chtít v této věci jednat s novou vládou, abychom dokázali přinést tomuto regionu další pomoc v podobě snížení nezaměstnanosti. Pracovníci následně řadu financí vrací do regionu prostřednictvím svých rodin,“ uvedl hejtman Netolický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Anticovid tým: Chceme zařadit mimořádný bod k očkování. Vláda musí objasnit chyby

13:57 Anticovid tým: Chceme zařadit mimořádný bod k očkování. Vláda musí objasnit chyby

AntiCovid tým (složený ze zástupců ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je přesvědčen, že pro zvládnutí epidemie j…