Hejtman Novák: V dopravě využívající stlačený zemní plyn jsme průkopníky v celé republice

17.04.2015 15:49

Hejtman Moravskoslezského kraje prezentoval ministru Brabcovi rozvoj čisté dopravy a koncept budoucího SMART regionu.

Hejtman Novák: V dopravě využívající stlačený zemní plyn jsme průkopníky v celé republice
Foto: rep
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Kotlíkové dotace, rozvoj ekologicky šetrné dopravy a budování SMART regionu. To byla témata, kterým se dnes (17. 4. 2015) mimo jiné věnovala pracovní skupina zabývající se zlepšením ovzduší v Moravskoslezském kraji. Setkání odborníků i zástupců veřejné správy se účastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec. Hejtman Moravskoslezského Miroslav Novák jemu i dalších členům skupiny prezentoval aktuální výsledky opatření, které kraj v oblasti ochrany životního prostředí podniká.

Jedním z klíčových témat byly kotlíkové dotace, které Moravskoslezský kraj vyhlásil v roce 2012 jako první v republice a v jejichž realizaci bude pokračovat. „Od 1. února 2012, kdy v našem kraji odstartovala první kotlíková výzva, bylo na dotace vyčleněno 280 milionů korun - z toho 140 milionů profinancoval kraj, dalších 140 milionů korun investovalo ministerstvo životního prostředí. Kraj je také personálně i odborně připraven na financování další výměny kotlů v rámci nového operačního programu Životní prostředí pro období 2014 – 2020,“ sdělil hejtman Miroslav Novák.

K tématům setkání patřil i rozvoj čisté mobility - zejména pak doprava využívající pohon CNG (stlačený zemní plyn). "V této oblasti je Moravskoslezský kraj průkopníkem v celé české republice. Kraj provozuje osm automobilů na pohon CNG, v dohledné době plánuje další rozšíření vozového parku o vozidla na alternativní pohon," uvedl hejtman Miroslav Novák.

Připomněl i další významnou součást ekologických opatření, a to systémy kvality, jež jsou uplatňovány v řízení Moravskoslezského kraje a jeho úřadu. Konkrétně jde o systém environmentálního řízení a auditu známý pod zkratkou EMAS. Dodal, že kraj se také účastní místní Agendy 21. Ta má dlouhodobě zvyšovat kvalitu veřejné správy, života obyvatel a zavádět principy udržitelného rozvoje do praxe s cílem zachovat kvalitní životní prostředí i dalším generacím. Při konkrétních krocích a opatřeních jsou přitom zohledňovány specifické místní problémy regionu.

Na pracovním setkání hejtman prezentoval také krajské aktivity v budování tzv. SMART regionu.  Cílem tohoto pilotního projektu je vytvořit ojedinělý model regionu v republice. Jeho základ by měla tvořit spolupráce kraje a města Ostravy za spoluúčasti partnerů z veřejného i soukromého sektoru. Předpokládá i zapojení akademické sféry a nestátních neziskových organizací. Na základě tohoto unikátního svazku by region také mohl snáze dosáhnout na evropské i národní finanční zdroje. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kr-moravskoslezsky.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.