Hejtman Půta: Osm zdravotně postižených žen získalo nové bydlení

25.01.2019 22:31

Nový domov pro ženy s mentálním postižením vyrostl v Partyzánské ulici v České Lípě.

Hejtman Půta: Osm zdravotně postižených žen získalo nové bydlení
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Bytový dům slavnostně otevřeli ve čtvrtek 24. ledna hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jeho statutární náměstkyně a starostka České Lípy Jitka Volfová, a náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. Přeměnu staršího domu v objekt s malými byty, určenými osmi klientkám Domova Sluneční dvůr Jestřebí, hradil ze svého rozpočtu Liberecký kraj.

„Trend je nenechávat tyto lidi mimo civilizaci, naopak jim umožnit běžně fungovat a to v malých skupinách. To, že jsou některé klientky přímo v České Lípě, je podle mne v naprostém pořádku,“ konstatoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Handicapované ženy zde budou žít v malých bytech rodinného typu, v prostředí podobném tomu, v jakém žije zdravá populace. Téměř všechny ženy budou mít svůj samostatný pokoj a budou se aktivně podílet na chodu domácnosti. Nový domov zde najde osm žen ve věku od 40 do 60 let. Současně v domě vzniklo zázemí pro šest pečovatelek, které budou zdravotně postiženým ženám pomáhat se zvládáním běžných činností.

„Nový dům v ulici Partyzánská splňuje hlavní cíl transformace sociálních služeb. Tím je výměna ústavního bydlení za bydlení rodinného typu. Cílem je více zapojovat zdravotně postižené do běžného života. Naši pracovníci budou ženám pomáhat i při nákupech, při vyřizování věcí na úřadech, ve zdravotnickém zařízení nebo v realizaci kulturních potřeb,“ upřesnil ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos. „Naše klientky se na nový život moc těší, dům se jim líbí,“ dodal.

Náklady na úpravy domu se vyšplhaly na částku 8 milionů korun. Klientky Domova Sluneční dvůr se sem přestěhují už v průběhu měsíce února.

„Každý člověk, i handicapovaný, je stejně jedinečný jako všichni ostatní. Má stejné potřeby jako zdraví lidé, svou důstojnost a svá práva. I lidé se zdravotním postižením mají právo vést život podobný životu většinové populace. Jsem moc rád, že se nám podařilo najít v rozpočtu Libereckého kraje dost peněz k tomu, abychom mohli dům v Partyzánské přebudovat na hezké bydlení, kde budou mít ženy také své soukromí,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „V Transformaci sociálních služeb budeme pokračovat. Ještě letos začne rekonstrukce a výstavba nového bydlení v Sosnové a v Jestřebí,“ doplnil. Náměstek hejtmana do nových domovů v České Lípě ženám přinesl také pokojovou květinu.

Organizace Domov Sluneční dvůr poskytuje pobytové sociální služby dospělým ženám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení. A to formou bydlení ve dvou pavilonech nebo bydlení ve skupinových bytech. Domov Sluneční dvůr se stará o ženy od 27 do 80 let věku. V současnosti je to zhruba 50 klientek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Benešová: Rozšíření kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu

18:44 Ministryně Benešová: Rozšíření kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu

Projev na 40. schůzi Parlamentu České republiky 21. ledna 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se …