Hejtman Šimek: Nyní jsou sousedé opět sousedy

22.09.2019 14:09

Na hraničním přechodu Hardegg/Čížov se v neděli 22. září 2019 se slavilo 30 let bez Železné opony mezi oběma státy. Mezi hosty akce byli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a Martin Eichtinger, zemský rada Dolního Rakouska pro oblast bydlení, zaměstnanosti a mezinárodních vztahů.

Hejtman Šimek: Nyní jsou sousedé opět sousedy
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (BPP, zvolen za hnutí ANO)

Po úvodních vzpomínkách na spontánní otevření hranic v roce 1989 tehdejšími účastníky zazněly v bloku „Od mrtvé hranice do živé oblasti“ informace o společném rozvoji a přeshraniční spolupráci od otevření hranice před 30 lety. Hejtman Šimek ve svém vystoupení uvedl, že Železná opona uměle a násilně rozdělila to, co zde bylo po staletí propojeno – společné osudy, historické zkušenosti, kulturní kořeny, a dokonce rodinné vztahy.

„Nyní jsou ale sousedé opět sousedy. Po znovuotevření hranice jsou vztahy jižní Moravy a Dolního Rakouska nejintenzivnějšími mezinárodními vztahy, které má Jihomoravský kraj se všemi svými sousedy,“ zdůraznil Bohumil Šimek a připomněl konkrétní aktivity, kterými se naplňuje smlouva o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem podepsaná krátce po obnovení krajské samosprávy na začátku tisíciletí.

V rámci programu v Hardeggu a na hraničním přechodu proběhla hudební vystoupení školáků a místních hudebních souborů, uskutečnily se výstavy fotografií, autorská četba. Na slavnostní akt na česko-rakouské hranici navázal městský festival. Hudební doprovod akce obstaraly dechovka Dubňanka a kapela Grenzlandkapelle z Hardeggu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gajdůšková (ČSSD): Pracovní místa pro handicapované zůstanou v současném rozsahu

6:28 Gajdůšková (ČSSD): Pracovní místa pro handicapované zůstanou v současném rozsahu

Komentář na facebookovém profilu k zaměstnávání handicapovaných