Hejtman Šimek: Slovanská epopej bude přístupná veřejnosti z celého světa

18.03.2019 15:05

Zajištění společného postupu při přípravě a umístění souboru dvaceti monumentálních pláten Slovanské epopeje v obnovených prostorách renesančního zámku Moravský Krumlov je účelem memoranda mezi Jihomoravským krajem, Ministerstvem kultury ČR a městem Moravský Krumlov. Jihomoravští radní ho dnes na návrh hejtmana doporučili krajskému zastupitelstvu ke schválení.

Hejtman Šimek: Slovanská epopej bude přístupná veřejnosti z celého světa
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (BPP, zvolen za hnutí ANO)

„Prostory zámku v Moravském Krumlově, konkrétně rytířský sál jižního křídla, budou po úpravě klimatických podmínek zcela jedinečným místem pro znovuvystavení Muchovy Slovanské epopeje. Pro mě jako pro hejtmana je samozřejmě velmi důležitá podpora cestovního ruchu v této části našeho regionu, ale jde také o důstojné prezentování Muchovy epopeje. Vytvoříme tak podmínky pro to, aby toto jedinečné dílo bylo přístupné široké veřejnosti nejen z České republiky, ale z celého světa. Na tom panuje shoda mezi účastníky memoranda, které je zároveň v souladu s platnými předpisy a požadavky Národního památkového ústavu. Jsme připraveni společně s městem a ministerstvem nalézt finální podobu realizace celého projektu, tedy včetně finančního zajištění úpravy klimatických podmínek daných prostor, v nichž bude Slovanská epopej vystavena. Jde o koordinaci jednotlivých aktivit,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek. Jak dodal, předpokládá se, že finančně bude úpravy klimatických podmínek daných prostor zajišťovat společně Ministerstvo kultury s městem Moravský Krumlov za finančního přispění Jihomoravského kraje. Následný provoz vystavení Slovanské epopeje pak bude zajišťovat město Moravský Krumlov.

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů. Cyklus vznikal v letech 1912–1928 v ateliéru na zámku Zbiroh. Mucha obrazy daroval městu Praze „pod podmínkou, že město Praha umístí hotové obrazy na vlastní náklady v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu“. Tato podmínka nebyla dosud splněna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

22:41 Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

Komentář poslankyně Olgy Richterové