Hejtman Vondrák: Kraj o památky pečuje, každou investici ale musí pečlivě zvažovat

27. 9. 2018 20:57

Vedení kraje rozhodlo o neposkytnutí dotace na opravu tří historických domů v centru Karviné. Město Karviná požádalo kraj o 100 milionů korun, tedy o pokrytí veškerých nákladů na rekonstrukci tří budov na Masarykově náměstí. Budovy jsou ve vlastnictví města, město je v minulém roce odkoupilo od soukromých vlastníků.

Hejtman Vondrák: Kraj o památky pečuje, každou investici ale musí pečlivě zvažovat
Foto: Petr Kupka
Popisek: Hejtman Ivo Vondrák.
reklama

„Chápu snahu pana primátora Jana Wolfa městské historické budovy opravit. Vedení kraje ovšem musí s prostředky, které má k dispozici, nakládat zodpovědně a systémově. Domy, které město Karviná plánuje opravit, se sice nacházejí v městské památkové zóně, nicméně kulturními památkami vyhlášeny nebyly. Vedení Moravskoslezského kraje i z tohoto důvodu rozhodlo, že žádosti o finanční podporu nevyhoví,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák a zdůraznil, že kraj dělá maximum pro to, aby byla hodnota nejcennějších kulturních památek nadregionálního významu zachována.

„Z krajského rozpočtu letos půjde na památkovou péči 37 milionů korun. Je to oproti minulým letům opravdu rekordní suma. V této optice je tedy žádost města Karviné neúměrná,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Moravskoslezský kraj v letošním roce přispívá na opravu tří národních kulturních památek. Prostředky jdou na opravu bývalé textilky Karnola, na revitalizaci prostranství okolo sousoší Noční přechod v Morávce. V příštím měsíci začnou díky více než sedmimilionové krajské dotaci práce na záchraně koksárenské baterie v Dolních Vítkovicích.

„Kraj podpoří také revitalizaci Hückelovy vily v Novém Jičíně, restaurování vzácné fresky v zámecké kapli v Kravařích nebo opravy kunínského zámku. Přes deset let existuje dotační program na obnovu kulturních památek, kraj už podpořil více než 200 projektů. Rád bych zdůraznil, že podstatou památkové péče je uchovávat historické hodnoty v kontextu celého regionu,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolářík (Piráti): Zvýšení nezabavitelného minima exekuce nevyřeší

10:51 Kolářík (Piráti): Zvýšení nezabavitelného minima exekuce nevyřeší

Ledy se hnuly, ale kry skřípají dál. Tak by se dal popsat vývoj v řešení dluhové krize, které otřásá…