Hejtman Vondrák: Kraj si připomíná výročí sametové revoluce

31.10.2019 6:34 | Zprávy

V Moravskoslezském kraji si 30 let svobody začali lidé připomínat už na tematizovaném Dni otevřených dveří krajského úřadu na konci září.

Hejtman Vondrák: Kraj si připomíná výročí sametové revoluce
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Další připomínkovou akcí bude 13. listopadu zahájení videoprojekce na budovu úřadu a diskuze se studenty. Oslavy probíhají i v krajských příspěvkových organizacích a vyvrcholí přímo v neděli 17. listopadu. Radkovská alej dostane dalších 30 nových stromů, krajští radní vysadí 30 lip velkolistých.

„Události devětaosmdesátého roku je rozhodně na místě si pravidelně připomínat. Pomáhá nám to si uvědomovat jejich význam a vážit si svobody, kterou jsme si tehdy vybojovali. Je také naším důležitým úkolem pomoci mladší generaci smysl listopadových událostí pochopit, jedině tak se hodnoty demokracie zachovají,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že Dne otevřených dveří krajského úřadu se na konci září zúčastnilo přes dvanáct stovek návštěvníků. Akce byla věnovaná vzpomínkám na dění před třiceti lety, kromě zábavného programu si lidé mohli prohlédnout výstavu reportážních fotografií z revoluční doby, pomocí kvízů si ověřit své znalosti revolučních událostí nebo si například připomenout vývoj módních trendů posledních tří desítek let.

„Třicet let svobody bude také připomínat videoprojekce na budovu krajského úřadu. Spustí se 13. listopadu večer v symbolických 17:11 a bude se promítat až do konce měsíce. Pohyblivé světelné obrazy připomenou osobnosti sametové revoluce a jejich citáty, znázorní mapku centra Prahy, kudy šel průvod demonstrantů z Albertova na Národní třídu, zobrazí nápisy z transparentů revolučních dnů, reálné revoluční výjevy, ale také pamětní desku umístěnou na pražské Národní třídě,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák. Po spuštění projekce se zástupci kraje setkají se studenty, aby s nimi prodiskutovali listopadové události roku 89 a jejich význam. Také společně shlédnou autentické dokumenty z revolučního období. 

Dalším projektem, který Moravskoslezský kraj podpořil společně se statutárním městem Ostrava, je nový dokumentární film, který prostřednictvím unikátních filmových záběrů z regionu přiblíží revoluční dění v Ostravě a jejím okolí. Od 17. listopadu bude dokument k vidění v televizním vysílání TV Polar, na sociálních sítích, k dispozici jej dostanou školy v celém Moravskoslezském kraji. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Zajímalo by mě, s kým byste případně šli do koalice?

Protože teď všechny vaše koaliční partnery dost ostře kritizujte. Hlavně STAN a ODS. Zajímá mě, zda jsou pro vás přijatelní jako koaliční partneři? Protože jestli ne, tak s kým jiným byste do koalice šli? Nebo jste usoudili, že bude jen opoziční stranou, jako třeba SPD, které to evidentně vyhovuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Na zakázky Ministerstva obrany se bude chtít po volbách podívat

22:01 Zwyrtek Hamplová: Na zakázky Ministerstva obrany se bude chtít po volbách podívat

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na předražené zakázky Ministerstva obrany