Po dlouhých letech debat a sporů se Moravskoslezskému kraji podařilo dohodnout s představiteli obce, spolkem Arnikou, Lesy ČR a silničáři na budoucnosti historického stromořadí, dát mu šanci na další rozvoj a přitom zajistit bezpečnou dopravu. Alej, která byla v roce 2003 registrována jako významný krajinný prvek, je unikátní nejen svým věkem, ale i vzhledem - mladé lípy byly předpěstovány pravděpodobně v místním zámeckém statku a vysázeny neobvyklým způsobem - dva i tři kmínky těsně vedle sebe, aby se srostly v jeden. Je velmi úzká. I když stromy mají za sebou odborné ozdravné zásahy, trpí silniční dopravou. Projíždí se tudy velmi špatně, řidiči mají výhrady k bezpečnosti provozu.
„Jsem rád, že se nám podařilo alej zachránit, a zároveň umožnit řidičům tudy bezpečně projet. Projednávali jsme nejrůznější alternativy, včetně požadavku vysadit nové stromy na stejném místě a postavit drahý silniční obchvat obce. Nakonec jsme došli k závěru, že je kvůli dopravním předpisům obtížné obnovit alej v původní linii a nesmírně nákladné vybudovat novou komunikaci. Staré stromy, u kterých to ještě půjde, proto necháme ‚dožít‘, nové dřeviny jsme už sadili paralelně se stávající alejí, ale v dostatečné vzdálenosti od silnice. Přál bych si, aby se mladým stromkům dařilo a byly tu ozdobou alespoň stejně dlouho jako tisíciletá Klokočovská lípa. Ta je totiž stejného druhu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Dodal, že Moravskoslezský kraj nechal loni vypracovat návrh plánu údržby a obnovy aleje v Radkově, na který všichni partneři přistoupili. O stromořadí se bude dál starat Správa silnic Moravskoslezského kraje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV