Hejtman Vondrák: Medvědice se drží v ústraní a má tendence schovávat se před lidmi

24.04.2019 7:32

Hejtman požádal v souvislosti s beskydskou medvědicí ministra Brabce o koordinaci situace

Hejtman Vondrák: Medvědice se drží v ústraní a má tendence schovávat se před lidmi
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)
reklama

Hejtman kraje Ivo Vondrák požádal v dopise ministra životního prostředí Richarda Brabce o koncepční řešení výskytu chráněné šelmy. Na rozdíl od sousedních států nemá Česká republika jasný funkční aparát, jak v podobných situacích postupovat. Navíc lze předpokládat, že se bude výskyt medvěda v regionu opakovat.

„Jsme jediným místem v republice, kde se medvěd vyskytuje. Beskydy jsou navíc v tomto kontextu evropsky významnou lokalitou. Protože je medvěd hnědý přísně chráněný, musíme najít strategii, jak tuto šelmu chránit a zároveň zajistit její bezpečnou koexistenci s lidmi,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že nyní se v případě výskytu medvěda musí postupovat spíše operativně a impulzivně.

Medvědice, která se před týdnem pohybovala v okolí Hukvald, je zpátky „doma“ v Beskydech. Podle odborníků se nechová nebezpečně, má tendenci se spíše skrývat. „Musíme ale počítat se vším. Je to šelma a musíme být maximálně opatrní a dbát na bezpečnost našich obyvatel i návštěvníků kraje. Považuji proto za nezbytné vytvoření odborné pracovní skupiny, případně zásahového týmu. O to jsem i pana ministra požádal,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

O případném zásahu nyní rozhoduje Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO), na jejíž území se medvědice vrátila. Aby bylo možno předejít nebezpečné situaci, zahájil krajský úřad řízení o povolení výjimky, pokud by se šelma pohybovala mimo CHKO. „Medvěd je přísně chráněné zvíře, povolení k zásahu se týká pouze případů, že by šelma ohrožovala lidské zdraví, nebo se nebezpečně pohybovala v bezprostřední blízkosti obytné zástavby. Výjimka by se týkala odchytu, rušení a pouze v krajním případě usmrcení zvířete. Samozřejmě doufáme, že nic z toho nebude nutné. Jsme stále v kontaktu s odborníkem z Mendelovy univerzity, který sleduje pohyb i chování šelmy. Podle jeho slov se medvědice drží v ústraní a má tendence se před lidmi schovávat,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a zdůraznil, že by lidé měli být i nadále opatrní.

Medvěd se nejvíce pohybuje v porostech mimo otevřenou krajinu a to hlavně v nočních hodinách. Během dne s největší pravděpodobností spí nebo odpočívá. Přesto je nutné, aby se turisté pohybovali po značených turistických trasách a byli informováni, jak se při setkání s šelmou zachovat. „Nejdůležitější je zachovat klid. Vyhnout se přímému pohledu do očí, zůstat stát a nechat medvěda odejít. Rozhodně není vhodné utíkat,“ doporučil vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jan Filgas a dodal, že chovatelům doporučuje zabezpečit hospodářská zvířata.

Občané by měli v případě, že medvěda zahlédnou, informovat policii, Krajský úřad MSK nebo Správu CHKO Beskydy na čísle 571 654 293.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Usekneme v rámci boje za korektnost hercům palce?

11:29 Senátor Valenta: Usekneme v rámci boje za korektnost hercům palce?

Komentář na facebookovém profilu k zákazům filmů v rámci boje proti rasismu