Hejtman Vondrák: Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

04.05.2023 8:05 | Tisková zpráva

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech.

Hejtman Vondrák: Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ivo Vondrák

Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.

Jsem rád, že se mladí lidé zajímají o to, jak vypadá naše příroda. A těší mě, že se navíc daří propojit studenty s nejstarší generací. Čas společně strávený při smysluplné aktivitě jim nabízí příležitost propojit jejich v dnešní době skutečně rozdílné světy. Středoškoláci si takto také mohou posílit vztah k našemu regionu. Spolupráce studentů, seniorů a dalších dobrovolníků, mezi kterými jsou i naši kolegové z krajského úřadu, v Moravskoslezském kraji trvá už čtvrtý rok. Projektu držím palce a věřím, že bude pokračovat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že za dobu trvání projektu se podařilo zlikvidovat dvanáct černých skládek, založit čtyři motýlí louky, uklidit klestí z pěti lokalit v Beskydech i Jeseníkách a zasadit celkem na 8 tisícovek stromů.

Stromky jsme dříve sázeli hlavně na kopci Kyčera nad obcí Krásná, dále v sedle Pindula nad Trojanovicemi a také v Kateřinicích. Teď jsme zalesňovali paseku nad Pražmem na Frýdeckomístecku, kde jsme loni se studenty uklízeli klestí,“ řekl Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který projekt Student v lese připravuje. „Po domluvě s lesníky jsme přijeli koncem dubna třikrát a sázeli buky. Každý den vždy vypravujeme autobus se zhruba třiceti pěti dobrovolníky. Osvědčilo se nám, že se studenty jedou sázet i úředníci z krajského úřadu nebo z klubu seniorů, mezigenerační spolupráce při zalesňování dobře funguje, přispívá k vzájemnému pochopení mezi generacemi,“ vysvětlil Ivan Sekanina.

Student v lese není jednorázová kampaň, ale pravidelná a dlouhodobá aktivita, která trvá každoročně zhruba od března do listopadu. K pravidelným účastníkům z krajského města patří například studenti Bezpečnostně právní akademie, Biskupského gymnázia nebo Waldorfské střední školy, z mimoostravských středoškoláků jsou nejaktivnější studenti Gymnázia Františka Živného Bohumín. Tradičně se studenty pracují i členové Seniorklubu Bohumín, Krajského úřadu Ostrava a Městské organizace Seniorů ČR z Ostravy-Poruby.

Partnerem projektu je dlouhodobě společnost Kofola, která dobrovolníkům zaplatí dopravu a rukavice. Pamatuje také na jejich pitný režim. Po jarním zalesňování bude Student v lese pokračovat v létě hlavně úklidem černých skládek. Na další sázení se pak studenti vydají do Beskyd zase na podzim. Podrobnosti o projektu najdou zájemci na stránkách projektu Student v lese.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…