Hejtman Vondrák: Rozvoj elektronizace přiměje i veřejnou správu automatizovat administrativu

23.05.2019 21:32

V Moravskoslezském kraji vzniklo volné sdružení firem, které podporují zavádění nových technologií do praxe - Business Automation Club MSK.

Hejtman Vondrák: Rozvoj elektronizace přiměje i veřejnou správu automatizovat administrativu
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Jeho cílem je vytvořit v regionu prostor pro sdílení znalostí a zkušeností s nasazováním inovativních technologií do vnitřních procesů organizací, firem i veřejné správy. Zakládajícími členy jsou Moravskoslezský kraj, společnosti Tieto, Techstra, ČEZ Korporátní služby, Innogy a ArcelorMittal.

„V průmyslu je robotizace a automatizace procesů běžná. Rozvoj elektronizace a snaha o zkvalitňování poskytovaných služeb dříve či později přiměje i veřejnou správu k tomu, aby automatizovala administrativní procesy a využívala softwarové roboty. Těší mě, že i v tom je Moravskoslezský kraj na špici. Náš krajský úřad je první v zemi, který má svého softwarového robota a i díky němu můžeme občanům nabízet kvalitnější služby,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Díky členství v tomto ‚elitním‘ klubu můžeme sdílet naše zkušenosti a nápady s dalšími významnými společnostmi, a zároveň od nich získávat informace o novinkách a vylepšeních, které pak můžeme uplatnit v naší agendě,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Moravskoslezský krajský úřad je prvním krajským úřadem v České republice, který technologii robotické automatizace procesů (RPA) zavedl do praxe a těží z jejích výhod. „Jako první v zemi ‚zaměstnáváme‘ virtuálního robota, který aktuálně pomáhá zpracovávat žádosti o kotlíkové dotace. Tento nový ‚kolega‘, říkáme mu Karel, například ověřuje existenci zadaných listů vlastnictví v katastru nemovitostí nebo třeba hlídá, zda lidé nepodali více žádostí o ekologický kotel na jednu nemovitost. Karel bude také žadatelům o kotlíkovou dotaci posílat e-mailem smlouvu k podpisu,“ upřesnil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza s tím, že technologie RPA pomáhá i personalistům, na podatelně nebo v účetnictví. „Robota jsme prozatím nasadili na 12 procesů napříč celou organizací a počítáme s tím, že v budoucnu ještě nějaké procesy přidáme. Karel bude například provádět autorizovanou konverzi dokumentů, rozdělovat elektronická podání došlá datovou schránkou na jednotlivé odbory úřadu anebo nám bude pomáhat s anonymizací osobních údajů,“ dodal ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Odmítám šmírování lidí ze strany státu

7:17 Rajchl (PRO): Odmítám šmírování lidí ze strany státu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu ODS hlásit úřadům každý převod částky, přesa…