Hejtman Vondrák: Talent, na který můžeme být pyšní

1. 3. 2019 11:04

Prestižní ocenění Sportovec roku Moravskoslezského kraje získal Jan Veselý z Ostravy. Basketbalista, který přispěl k historickému postupu české reprezentace na mistrovství světa.

Hejtman Vondrák: Talent, na který můžeme být pyšní
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Do Síně slávy byl uveden Verner Lička, v současnosti předseda Unie českých fotbalových trenérů. Během slavnostního galavečera bylo včera (28. 2.) v aule Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě předáno 21 cen v 10 kategoriích.

„Náš kraj se mění. Stáváme se důležitým centrem v mnoha oblastech. Jsme důležitým hráčem na poli inovací, lákáme více a více turistů, rodí se u nás talentovaní umělci i sportovní šampioni. Tito lidé pak náš region reprezentují nejen v republice, ale často i v zahraničí. Letošní držitel Ceny hejtmana a Sportovec roku 2018 Jan Veselý začínal s basketbalem v Příboře, v dopělosti pak hrál dokonce v NBA, nyní působí v týmu Fenerbahce Ulker Istanbul, se kterým vyhrál tureckou ligu. Je to talent, na který můžeme být pyšní,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který měl nad slavnostním oceňováním záštitu.

Celkem 21 cen převzali profesionální i juniorští sportovci, trenéři, ale také zástupce Českého atletického svazu Oldřich Zvolánek. Ten zastupoval organizátora vítězné akce roku, kterou se stal Kontinentální pohár.

„Setkání s hvězdami, ale i se sportovními nadějemi je pokaždé velmi povzbuzující. Sport má v našem regionu místo a Moravskoslezský kraj sportovní aktivity profesionálů, dětí a mládeže nebo sportovců s handicapem podporuje. Ocenění Sportovec roku má upozornit na ty, kteří jsou nositeli sportovní tradice, ale i dobrého jména Moravskoslezského kraje. Letos jsme do Síně slávy uvedli Vernera Ličku. Tento uznávaný trenér a bývalý vynikající fotbalista byl na vrcholu své kariéry v roce 1980, kdy s týmem přivezl zlatou medaili z olympiády v Moskvě a bronz z mistrovství Evropy v Itálii. Včerejší osobní setkání s touto významnou osobností bylo pro mne velkou ctí,“ řekl náměstek hejtmana pro sport Stanislav Folwarczny a dodal, že kromě Vernera Ličky jsou v Síni slávy moravskoslezského sportu také Hans Zdražila, manželé Zátopkovi, Ivan Lendl nebo například Jiří Raška.

Galavečer pořádá každoročně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Všesportovním kolegiem Moravskoslezského kraje a Moravskoslezskou krajskou organizací České Unie sportu. Přímý televizní a internetový přenos vysílala TV Polar, záznam poběží v reprízách 2. března v 17:10 a 3. března v 11:10 a 17:10.

Nejlepší sportovci Moravskoslezského kraje 2018:

Dospělí:
Simona Vrzalová (atletka), Gabriela Capová (alpská lyžařka), Lukáš Souček (florbalový brankář)

Družstva:
Družstvo mužů Beskydského golfového klubu, SKSB Arrows Ostrava, HCB Karviná

Mládež do 19 let:
Barbora Malíková (atletika), František Polák (vzpírání), Hynek Bartoň (tenis), Sabina Košárková (Bikros BMX), Tereza Švábíková (badminton)

Objev roku:
Viktor Byrtus (squash)

Trenéři:
Zbyněk Bajger (stolní tenis, TJ Ostrava KST), Evžen Milčinský (krasobruslení, FSC Kopřivnice), Václav Varaďa (lední hokej, HC Oceláři Třinec muži). Handicapovaní sportovci: Pavel Děcký (handbike MTB), Vojtěch Konečný (atletika, hod diskem)

Mimořádný počin:
karatista Richard Pail (po vážném onemocnění a ještě neukončené léčbě společně s týmem vyhrál 1. ligu družstev)

Akce roku:
Český atletický svaz byl oceněn za realizaci akce Kontinentální pohár

Síň slávy:
Verner Lička - bývalý vynikající československý fotbalista a trenér. Začínal s fotbalem v Hlučíně, následně působil ve fotbalových klubech Ostroj Opava, Dukla Tachov, FC Baník Ostrava. Během kariéry měl také angažmá v zahraničních klubech ve Francii a Belgii. Mezi jeho hráčské úspěchy patří zlato na LOH 1980 v Moskvě, bronz z ME 1980 v Itálii a tři vítězství československé ligy. Verner Lička byl dvakrát vyhlášen nejlepším střelcem československé ligy. V současnosti je předsedou Unie českých fotbalových trenérů.

Cena hejtmana kraje, Sportovec roku 2018:
Jan Veselý začal hrát basketbal v mládežnických klubech Příbor a BK Snakes Ostrava. V roce 2007 začala jeho zahraniční kariéra, když přestoupil do slovinského klubu Geoplin Slovan. Následně působil v srbském Partizanu Bělehrad, kde se stal oporou týmu a oblíbencem srbských fanoušků. Jan Veselý se v roce 2010 stal nejlepším mladým hráčem do 22 let v celé Evropě. V roce 2011 byl draftován do NBA týmem Washington Wizards, v únoru 2014 přestoupil do týmu Denver Nuggets. V létě 2014 NBA opustil a začal hrát za tým Fenerbahce Ulker Istanbul, se kterým vyhrál tureckou ligu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martinů (ODS): Parcel pro výstavbu domků jsme prodali téměř 200

22:41 Martinů (ODS): Parcel pro výstavbu domků jsme prodali téměř 200

Městská výstavba bytových domů na Bezručově ulici z pohledu starosty.