Hejtman Vondrák: Telemedicína pomáhá nemocným i zdravotníkům, šetří čas a peníze

04.09.2019 15:18 | Zprávy

Šance pro srdce, tak se jmenuje projekt Zdravotní pojišťovny RBP, na kterém se významně podílejí Moravskoslezský kraj a Národní dohledové centrum. Pomůže lidem se srdečně-cévními obtížemi, zejména vysokým krevním tlakem, předcházet infarktu a snížit riziko mozkové mrtvice.

Hejtman Vondrák: Telemedicína pomáhá nemocným i zdravotníkům, šetří čas a peníze
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Projekt Horizont II - Šance pro srdce je založen na telemedicíně, tedy na dálkovém přenosu zdravotních informací od pacienta k lékaři prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií. Jeho cílem je zkvalitnit možnosti léčby vysokého krevního tlaku a v maximální míře u pacientů s touto diagnózou snížit riziko infarktu a cévní mozkové příhody.

„Moravskoslezský kraj významně podporuje zavádění telemedicíny do standardních léčebných postupů a umožňuje tak pacientům mít svůj zdravotní stav pod neustálým dohledem lékaře, i když žijí běžným životem v domácím prostředí. A už jsme si také vyzkoušeli, že to má velký smysl v prevenci onemocnění, prokazatelně pomáhá nemocným lidem i zdravotníkům, šetří čas a peníze,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

V rámci projektu Horizont II - Šance pro srdce jsou pacienti vybaveni technologiemi, které na dálku umožňují přenášet potřebné fyziologické údaje přímo k jejich ošetřujícímu lékaři. RBP, zdravotní pojišťovna garantuje zdravotní část, tedy spolupráci lékařů a sester včetně jejich aktivit při zabezpečení organizačně-technických náležitostí spojených s konkrétními pacienty. Jde zejména realizaci vstupních a kontrolních vyšetření, zajištění potřebné dokumentace a dat a předání přístrojů a základních informací o způsobu domácího monitoringu. Nezbytné je i zajištění souhlasu pacienta s pravidly účasti v projektu a zajištění bezpečnosti všech přenášených dat v souladu s GDPR.

„Pacientům bezplatně zapůjčíme přístroje pro domácí měření krevního tlaku, speciální zařízeni pro bezdrátový přenos naměřených hodnot a náramek pro měření srdečního tepu a pohybové aktivity. Po krátkém zaškolení odejdou domů, kde si v běžném prostředí měří krevní tlak po předem stanovenou dobu. S naměřenými hodnotami pak dále pracují jejich ošetřující lékaři, kteří sledují výsledky svých pacientů a v případě potřeby provedou změnu léčebného režimu za účelem dosažení předpokládaného efektu stabilizace krevního tlaku,“ upřesnil výkonný ředitel RBP Ing. Antonín Klimša, MBA. Dodal, že do projektu Horizont II - Šance pro srdce, který potrvá bezmála dva roky, se přihlásilo už přes pět set pojištěnců RBP a třicet spolupracujících lékařů z oborů všeobecného praktického lékařství, vnitřního lékařství a kardiologie. Po celou dobu realizace ho bude financovat RBP, zdravotní pojišťovna, a to jak v technologické části, kterou zajišťuje Národní dohledové centrum v celkovém objemu 1,9 milionu korun, tak i v rámci bonifikace zapojených lékařů a jejich ambulancí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Grulich: Krok, který může mít dalekosáhlé dopady

17:17 Senátor Grulich: Krok, který může mít dalekosáhlé dopady

Projev na 12. schůzi Senátu 3. července 2025 k školskému zákonu