Před volbami se současné koaliční strany v čele se starostou Radkem Klímou (TOP09) dušovaly, že budou s penězi nakládat s péčí řádného hospodáře, ovšem nyní to vypadá, jakoby se začaly řídit hesly utrať, co můžeš a po nás potopa.
Obzvlášť pikantní je srovnání rozpočtů předkládaných starostou v době jeho prvního působení (neúspěšného) na Praze 5 a nyní. V roce 2011 předkládal rozpočet ve výši 747 milionů s rozpočtovým výhledem na rok 2015 počítající s maximální výší 647 milionů. A světe div se ten samý starosta předkládá v roce 2015 rozpočet ve výši 839 milionů. Přál bych naší městské části i větší rozpočet, problém je však v tom, že se projídají rezervy, které městská část měla z privatizace neboli prodeje bytů oprávněným nájemníkům. A jelikož Praha 5 již téměř vše prodala, zahájila nepříjemné obstrukce zbývajícím nájemníkům, kteří stále neměli příležitost koupit byt, ve kterém bydlí, pokusy o změnu způsobu prodeje či dokonce zastavením prodeje. Důvodné žaloby ze strany rozhořčených nájemníků začínají být na pořadu dne, podobně jako finanční problémy městské části, které jsou nevyhnutelné. Příjmy městské části jsou dle návrhu 629 milionů, a to je ještě velmi diskutabilní částka. Přestože tato koalice počítá s příjmy ze zdaňované činnosti ve výši 110 milionů, což zahrnuje i částku 170 milionů za privatizaci pro tento rok, ze zdaňované činnosti si do rozpočtu bere 280 milionů. Suma sumárum z minulosti na úkor budoucnosti se bere více než 300 tisíc milionů korun. Je toto správná představa řádného hospodáře při nakládání s penězi? Nikoliv, je to hazard, který přivede v následujících letech Prahu 5 na buben.
To, že se rozevírají nůžky mezi příjmy a výdaji se ukazuje i z jiného srovnání. Zatímco v letech 2006, 2007 a 2008 si radnice městské části kryla z minulosti cca 10 milionů korun,poslední roky jsou naprosto alarmující. V roce 2011 to bylo 80 milionů, v roce 2012 už 120 milionů, v roce 2013 dalších 131 milionů a v roce 2014 celých 227 milionů. Rok tento navrhuje koalice 209 milionů, nicméně jde jen o rafinovanou hru čísel, jak píši výše, jde o schodek mnohem mnohem vyšší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Herold