Hlubuček (STAN): Stromy nejvíce ohrožuje lidská činnost

22.10.2020 6:34

Dnem stromů si svět od poloviny 20. století připomíná „plíce“ planety.

Hlubuček (STAN): Stromy nejvíce ohrožuje lidská činnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hlubuček
reklama

Na 20. října připadá v České republice Den stromů. Svátek, který se svým datem liší podle klimatických podmínek každé země a připadá buď na jaro, nebo na podzim. Hlavní město Praha za poslední dva roky obnovilo, nebo do konce roku nově ještě vysází, skoro 600 tisíc stromů. Zvýšenou výsadbou stromů se snaží zlepšit kvalitu života ve městě i pro budoucí generace.

Hlavní město si stanovilo jako jednu ze svých priorit v oblasti ochrany krajiny a zlepšování kvality životního prostředí ve městě právě obnovu stávajících lesů a výsadbu nových stromů na původně zemědělské půdě.  Stromy totiž neprodukují jen kyslík a nepřispívají jen k osvěžení vzduchu, zadržují také vodu v krajině, zachycují prach a různé škodliviny, poskytují stín a domovy tisícům druhů živočichů, tlumí hluk a jsou nezbytnou podmínkou příjemného života ve městě.

„Každý ví, že lesy a stromy jsou pro náš život naprosto klíčové. Přesto je nejvíce ohrožuje právě lidská činnost. Den stromů slavíme, abychom si zase připomněli jejich důležitost a je to skvělá příležitost, aby lidská činnost naopak pomohla výsadbou nových stromů,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

V loňském roce Praha nechala vysázet na celém území města, v lesích, parcích a ulicích na 358 tisíc stromů. Letos na jaře pak přibylo dalších 107 tisíc a na podzim je v plánu výsadba dalších 130 tisíc stromů. Praha nejen obnovuje stávající lesy a porosty, ale nově zalesňuje původně zemědělskou půdu.

„Na jaře šlo hlavně o výsadby na dříve zemědělských plochách. V lese Na Musile a v Kunraticích to bylo přes 26 tisíc stromů. Několik stovek stromů ale přibylo i v pražských parcích a sadech. Ve Stromovce jsme vysázeli 165 nových stromů a 50 nových stromů v Letenských sadech,“ uvádí náměstek Petr Hlubuček a dodává: „Na podzim ve výsadbě pokračujeme. V pražských lesích vysázíme desetitisíce stromů. V parcích, jako třeba ve Stromovce, přibude dalších 130 stromů.“

Praha výsadbou nahrazuje smrky napadené kůrovcem, borovice hynoucí zvyšujícím se suchem nebo nepůvodní akáty. Nově se vysazují především dub zimní, buk a lípa srdčitá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

14:33 Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2021 k úpravám v oblasti dávek státní sociální po…