Hnutí Jihočeši 2012 upozornilo na rizika Olympijského parku u Lipna

04.01.2016 7:30

Celkem 55 miliónů korun vynaloží Jihočeský kraj ze svého rozpočtu na propagaci projektu Jižní Čechy olympijské 2016 a projektu Olympijský park Rio – Lipno 2016. Krajští zastupitelé za Jihočechy 2012 tuto akci považují za divácky přitažlivou, zároveň ale mají pochybnosti, zda oblast Lipenska vše z hlediska stávající infrastruktury zvládne. Částku 55 miliónů vynaloženou z veřejných zdrojů jenom na propagaci Olympijského parku u Lipna považují Jihočeši 2012 za příliš vysokou. I s ohledem na to, kolik peněz na takovou akci dávají v Ostravě, Pardubicích či v Plzni.

Hnutí Jihočeši 2012 upozornilo na rizika Olympijského parku u Lipna
Foto: red
Popisek: Jihočeši 2012

Bezmála třicetimilionový příspěvek z krajského rozpočtu předpokládá smlouva o spolupráci mezi Jihočeským krajem na straně jedné a Českým olympijským výborem a Českou olympijskou a. s. na straně druhé. Dalších 25 miliónů, které souvisejí s propagací „jihočeské olympiády“, zahrnují jiné kapitoly krajského rozpočtu.

Člen rady hnutí Jihočeši 2012 Pavel Vondrys v této souvislosti upozorňuje na nepoměr v rozpočtu mezi částkou uvolněnou na olympijský park a na přímou podporu sportovcům v podobě grantů. „Zatímco na propagaci, spoty v televizi a rozhlase, na objednané tiskové zprávy, na různé dárkové upomínky jde 55 miliónů korun z veřejných peněz, tak na rekonstrukce sportovišť, aktivity handicapovaných sportovců, aktivity dětí do 15 let atd. je navrženo pouze 13 miliónů pro celý kraj,“ říká Pavel Vondrys.

Agentura KPMG, která bude zajišťovat propagaci Olympijského parku Rio – Lipno 2016, ve vypracované studii uvádí, že „cílem je představit jižní Čechy jako místo pro aktivní dovolenou“. V analýze stojí, že jen kampaň Jižní Čechy olympijské přiláká do kraje navíc 60 až 90 tisíc návštěvníků, přičemž do veřejných rozpočtů se vrátí až 90 miliónů korun. Samotný Olympijský park Rio – Lipno, který bude otevřen mezi 5. a 22. srpnem, zájemci najdou především v obcích Loučovice, Frymburk, Černá v Pošumaví, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. Právě v Lipně by mělo být centrum události.

Podle autorů studie zmíněnou oblast během provozu olympijského parku navštíví 250 až 300 tisíc turistů. Do veřejných rozpočtů by se tak mělo vrátit kolem 300 miliónů korun, což je desetinásobek sumy, kterou na přímou propagaci projektu uvolnil Jihočeský kraj.

Krajští zastupitelé za Jihočechy 2012 však odhadovaná čísla považují za nadsazená. „To je nereálná částka,“ tvrdí předseda Jihočechů Pavel Hroch. Další zastupitel Pavel Dvořák upozorňuje na rizika, která jsou s natolik rozsáhlou akcí spojena. „Nejsme proti projektu jako takovému, ale zdá se nám, že na tak malém území to přinese reálná rizika. Hlavně z hlediska dopravy, parkování, opravy hřišť a podobně.  A nebylo nám odpovězeno, kdo tyto nutné investice bude platit,“ říká Dvořák.  S tím souhlasí i jeho stranický kolega Michal Doktor: „Obávám se, že Lipno a jeho okolí takovou akci nevstřebá. Už teď je tu v sezóně plno, a když přijedou další desetitisíce turistů navíc, nastanou problémy nejen s dopravou a parkováním, ale třeba i s ubytováním a stravováním,“ tvrdí Michal Doktor. A Pavel Pavel míní, že během provozu Olympijského parku Lipno budou neúnosně přeplněná i vlastní sportoviště. „Třeb

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Smíchov City – Jak bude vypadat nová pražská čtvrť?

11:50 Prokop (ANO): Smíchov City – Jak bude vypadat nová pražská čtvrť?

Oblast bývalého nákladového nádraží na Smíchově se dočká přestavby, která bude patřit mezi jedny z n…