K rozdělení se v jednotlivých výzvách navrhuje celkem 14.850 tis. Kč. Jsou mezi nimi i program 1.2 Veřejná zeleň a program 1.3 Odpady. Účelem a důvodem poskytování dotací v úhrnu 900 tis. Kč je zapojit veřejnost do plánování a zkvalitňování veřejné zeleně a efektivního nakládání s odpady.
„Tento bohulibě znějící účel je ve skutečnosti obcházení zákona o veřejných zakázkách a směrnice města pro zadávání zakázek. Mělo by to být totiž samo město, které bude plánovat údržbu veřejných prostředků a zadávat transparentně zakázky, kterými se bude plán plnit. Podle pravidel navrženého programu se může přihlásit kdokoliv, a splní-li podmínky, zakázku skrytou pod dotaci dostane,“ vyjadřuje svůj nesouhlas Michal Hron, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj (SLK).
Starostové jsou přesvědčeni, že programy 1.2 a 1.3 jsou účelově připraveny pro spolky blízké Janu Korytářovi, Karolíně Hrbkové a dalším lidem navázaných na Změnu pro Liberec. „Úkolem neziskovek v této oblasti je vytvářet občanský tlak na městské orgány, aby se město o veřejnou zeleň a odpady staralo, jak má. Jistě jsou také chvályhodné dobrovolnické akce či projekty, avšak vyžadují-li si finanční krytí některých nákladů, např. nářadí nebo materiál, potom se tyto peníze nemohou poskytovat formou dotace. Taková akce musí být dopředu odsouhlasena v radě nebo zastupitelstvu města a plátcem případných výdajů musí být vždy město, nikoliv spolupracující neziskovka či jednotliví občané,“ vysvětluje Jiří Šolc, zastupitel za SLK.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV