Ivo Valenta: Vysvětlilo Alžbětko? Prznění češtiny, nebo snad moderní trend?

02.07.2021 17:28

Komentář na facebookovém profilu ke mluvnickému skloňování nebinárních osob.

Ivo Valenta: Vysvětlilo Alžbětko? Prznění češtiny, nebo snad moderní trend?
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

Na tento titulek jsem narazil čistě náhodně a několikrát jsem ho prolétl očima, než mi došlo, že nejde o gramatickou chybu, ale záměr autora. Je tu nová doba – dospělí lidé se vzájemně oslovují středním rodem.

Jde o „animuže“ a „aniženy“. Zajímalo by mne, zda tito lidé o těchto svých odchylkách věděli už dávno, nebo až nyní, v době, kdy je jim v médiích věnována velká pozornost a uměle z nich vytvářeny jakési celebrity.

Nikoho tu nechci urážet. Mnohokrát jsem psal, že lidi posuzuji podle jiných hodnot než podle toho, co mají v kalhotách či pod sukní nebo s kým sdílejí ložnici. To je především každého soukromá věc. O to víc nechápu, proč toto téma plní média a proč se z něj probůh stává jakýsi nový trend?

Příroda stvořila muže a ženu. To je mé přesvědčení. A pouze tyto dva druhy společně mohou plodit děti. Pakliže se někdo skutečně cítí být někým nebo dokonce něčím jiným, je to jeho věc, popř. zdravotní či psychická anomálie. Budou ale za chvíli lidé měnit své identity jen na základě momentálního rozmaru? A budeme za chvíli poklekávat i před touto skupinou osob? Budeme se každého předem ptát, v jakém rodě jej máme oslovovat? Mám obavu, že k tomu pomalu spějeme…

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

7:35 Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

Komentář na facebookovém profilu k hlavním tématům volebních kampaní