Jakob (TOP 09): Po volbách ihned zveřejníme utajované smlouvy

11.09.2020 12:46

Na 10. září bylo svolané mimořádné zasedání zastupitelstva Středočeského kraje. Důvodem jsou astronomické odměny, které obdrželi vybraní krajští úředníci. Jejich plat tak přesahoval i odměny ministrů.

Jakob (TOP 09): Po volbách ihned zveřejníme utajované smlouvy
Foto: TOP 09 / David Tesar
Popisek: Jan Jakob
reklama

Není to přitom poprvé, hejtmanku Pokornou Jermanovou provází podezřelé smlouvy a transakce po celou dobu, kdy je ve funkci. Spojenci pro Středočeský kraj (TOP 09, HLAS, Zelení) proto jako svůj první krok po volbách prolomí němou barikádu a zveřejnění všechny smlouvy.

“Odměny pro VIP úředníky přesahující platy ministrů jsou absolutní nehoráznost. Běžně platí, že mimořádné odměny jsou za mimořádné výkony. Kde jsou výsledky té mimořádné práce, za kterou středočeští občané zaplatili miliony? Pokud ukázaná platí, chceme informace místo němé barikády. Jako Spojenci pro Středočeský kraj se lidem zavazujeme, že ihned po volbám utajované smlouvy zveřejníme a zpřístupníme občanům,” komentuje Jakob aktuální kauzu hejtmanky Pokorné Jermanové.

Obhajoba hejtmanky Pokorné Jermanové, že udělování odměn není v její kompetenci, je podle dvojky Spojenců Pavla Teličky (HLAS) podivná: “Odměny patří do působnosti vedoucího úřadu.  Pokud však hejtmanka není v obraze a úřad nekomunikuje, tak musí zasáhnout. Navíc je to jen ona, kdo stanovuje odměny řediteli krajského úřadu. Je smutné, když neví, co se jí děje na úřadě. Paní hejtmanka není dobrou manažerkou a nemá na to zastávat jakýkoliv vyšší úřad. Neměla by být ani zastupitelkou.”

Není to poprvé, kdy se zvedla řada otázek ohledně finančních transakcí kraje a zejména kanceláře hejtmanky. “Pět milionů za analýzy, které nikdo neviděl, miliony korun z krajských peněz na narozeninovou oslavu soukromé firmy, 45 tisíc Kč měsíčně za analýzu hudebních festivalů v kraji, zneužití služebního vozu pro účely manžela, 45 milionů za zakázku na míru na dopravní značení a jako třešnička na dortu svěření zakázky na údržbu silnic šéfkuchaři. Hejtmanství má být důvěryhodné, tohle je ale přehlídka arogance,” říká trojka kandidátky Jana Krumpholcová (Zelení).

“Středočeši potřebují, aby hejtman, kterého si platí ze svých peněz, pracoval pro ně a ne pro hrstku spřátelených papalášů. Za ty promrhané prostředky a nestoudné odměny jsme mohli mít silnice, po kterých se dá jezdit. Mohli jsme investovat do inovací a věnovat se aktivnímu obnovování vodních toků a ochraně krajiny. Když si Středočeši položí otázku, co se pro ně za poslední 4 roky udělalo, odpověď bude velmi smutná,” uzavírá Jakob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Firmy jsou připravené na testování zaměstnanců, klíčové je odškodňování

18:11 SPOLU: Firmy jsou připravené na testování zaměstnanců, klíčové je odškodňování

Zástupci koalice SPOLU jednali s vedením Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a Svazu obchod…