Janoušek (KDU-ČSL): Zaplatí lidé za odpady víc? Kde bude jejich překladiště?

06.03.2018 10:20

Obcím nedávno přišlo varování, že se v Česku připravuje raketové zdražení poplatků za skládkování odpadů, z 500 Kč za tunu až na 2000. Obce ho nepokryjí, a proto budou muset lidem zdražit poplatky za odpady. Důvodem zdražení prý je, aby se šetřilo na nové spalovny.

Janoušek (KDU-ČSL): Zaplatí lidé za odpady víc? Kde bude jejich překladiště?
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Odborové svazy z oblasti odpadového hospodářství tvrdí, že si Česko odhlasovalo zákaz skládkování už od roku 2024, i když ho k tomu Evropská unie nenutí. Na Vysočině, kde nemáme „velkou“ spalovnu, proto bude muset být překladiště, odkud se bude odpad vozit nejspíš do Brna.

Za jeho svoz obce z východu kraje logicky chtějí platit méně, naopak ty na západě chtějí stejný poplatek pro všechny. Zřejmě vznikne napětí mezi obcemi i lidmi. Kraj už se dříve pokusil koordinovat debatu o spalovně, ale pak se obce nedohodly.

Teď jsou obce (a tím i lidé) v nejistotě a ptají se: Kde bude překladiště? Která spalovna a jak zajistí „odbyt“ odpadů? Nebude pak svoz škodit životnímu prostředí víc než samotná spalovna?... Určitě by ke zmírnění nejistoty přispělo, kdyby Kraj Vysočina chystané zdražení skládkování formou legislativní iniciativy připomínkoval.

Pavel Janoušek (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina a starosta Oslavice

(text byl zaslán do únorového čísla Novin Kraje Vysočina)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku