Jarolím: Schází nám charakter a odvaha

18.03.2016 22:35 | Zprávy

Malé zamyšlení nad pomocí, politiky, médii a vnímáním společnosti. Od Merkelové a Zemana až po Kalouska a Bártu.

Jarolím: Schází nám charakter a odvaha
Foto: tan
Popisek: Tomáš Jarolím

Jako člověk, který velkou část svého života programově věnoval pomoci jiným, musím konstatovat, že katastrofa přichází tehdy, když do „pomoci“ jiným se pustí lidé, především politici, jako do spasitelské činnosti.  Více méně jim spíše než o samotnou pomoc, jde o ten pocit z ní. Někteří si tím jen nevědomou formou ukonejšit vlastní svědomí. Anebo to dělají pro svůj vnitřní postoj, když v tom hledají osobní mandát pro svou existenci – v politice i v životě. A z vlastní zkušenosti vím, jak to pro lidské ego může být opojné.

To je myslím i přístup paní Merkelové a odraz to má také v přístupu EU k uprchlíkům. To bezbřehé přesvědčení o tom, že nejlépe vím co je prospěšné a důležité vychází především z povrchnosti a nezkušenosti. Popravdě, má ho každý v těch prvních letech, kdy začne dělat něco pro jiné. Ta nebezpečná ochota naslouchat prosbám a přáním těch, kteří procházejí utrpením a tendence vyhovět jejich pohledu na to, co je pro ně nejlepší je druhý extrém. Obojí, je velká iluze sama o sobě. Především toho se člověk musí zbavit, stejně tak, jako pocitu mesiášství. Musí pochopit, že pomoci se nedá všem a že mnohdy sama pomoc, v té nejviditelnější podobě, ve skutečnosti pomocí ani není, ba naopak. Říkávám tomu naslouchat pozorováním a hledáním souvislostí, příčin a následků.

Jsem proto ze zkušenosti velice opatrný v přijímání závěrů, neboť vytváření iluzí a dojmů je fenoménem této doby i jednotlivců. Společnost dnes ovládají termíny a pojmy, ze kterých se stává následně idea a dogma, jichž se používá jako razící štít pro osobní zájmy a prospěch. Zaznívají z nejvyšších sfér. Z úst nejvyšších politiků, na předem připravených místech a v dokonale zpracovaném prostředí. Většinou je to plod sofistikované práce PR poradců a týmů. Takový myšlenkový „obelisk“ pak s radostí přejímají média, protože se dobře prodává a prezentuje. Stává se z něj myšlenková ikona a zastřešující formulace, která již žije vlastním životem a slouží přesně danému cíli. Mnohdy, jde jen o hezky znějící formulace slov, které jsou však úplně v rozporu s ideály, na kterých naše společnost stojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje