V továrně se vyráběly hlavně jehly na šití a šídla na sešívání kůží, ale nejprestižnějším výrobkem byly jehly do gramofonů, vyvážené do mnoha zemí. Za první republiky převzali firmu od svého otce Šimona Semlera jeho dva synové – Hugo, který bydlel v Klatovské 19 a Oskar. Semlerovi žili v Plzni do roku 1939, kdy se jim podařilo utéci před nacisty do Kanady. Za války bylo v domě městské velitelství Wehrmachtu. V květnu 1945 byla v tomto domě podepsána kapitulace. Za americkou stranu ji podepsal plukovník Perkins, za německou pak generál Georg von Majewski, který po podpisu spáchal sebevraždu zastřelením. Po válce patřil dům opět Semlerům, ale po komunistickém převratu v roce 1948 jim dům i továrnu zabavili a tak museli utíkat do exilu podruhé. V domě pak sídlila Územní vojenská zpráva, která evidovala brance z Plzně. Po vstupu do NATO vznikla profesionální armáda a vojáci tak dům už nepotřebovali. Dům začal pomalu chátrat.
Možná namítnete, že podobný osud má dům, který stojí hned vedle vašeho či naproti v ulici, kde bydlíte. Nezlobte se, ale nemáte pravdu. Protože v tomto domě, na Klatovské 19 v patře se nachází hudební pokoj, navržený arch. Adolfem Loosem. Ano, tím Loosem, kterým se může pyšnit Plzeň. Z dalších Loosových realizací v Plzni se již podařilo restaurovat interiéry umístěné v Klatovské 12 a Bendově 10.
O prohlídky Loosových interiérů, které má na starosti organizace Plzeň Turismus, je velký zájem veřejnosti. Stejně velký zájem je ovšem i ze strany odborníků – architektů, historiků umění a architektury. Architekti z Los Angeles, novináři z Německa či Velké Británie, zástupci vídeňské Galerie Albertina – ti všichni navštívili Loosovy interiéry.
V létě roku 2014 se podařilo navázat spolupráci s fakultou architektury Technické university ve Stuttgartu. Děkan této fakulty Wolfgang Grillitsch několikrát navštívil Loosovy interiéry a svým studentům zadal na předmět interiérová tvorba navrhnout moderní nábytek do interiéru v Klatovské 19. V létě téhož roku došlo k významné události. Jednadevadesátiletý Will Semler z Austrálie, syn Oskara Semlera, který jako chlapec bydlel v Klatovské 110, uskutečnil v Plzni setkání celé jejich rodiny. Do Plzně tehdy přiletěli všichni Semlerovi z Kanady a i Austrálie. Pan Semler se byl podívat také do bytu v Klatovské 19, kam chodil často za svým strýcem Hugem a vyprávěl o domě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09