Jelínek (SPD): Extrémní zdražování elektřiny a EU

06.10.2021 5:34 | Komentář

Nynější přicházející extrémní zdražování elektřiny je dalším důkazem toho, proč bychom měli vystoupit z EU a pracovat na naší soběstačnosti nejen energetické.

Jelínek (SPD): Extrémní zdražování elektřiny a EU
Foto: Archiv P. Jelínek
Popisek: Poslanec SPD za Olomoucký kraj Pavel Jelínek

Cena evropských emisních povolenek pokořila nový rekord, v závěru prázdnin překročila 60 eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého. Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur!

Jenom připomínám, že šílený projekt Evropské unie Green Deal, který elektřinu ještě mnohem více prodraží, podpořil v Bruselu premiér Babiš, podporuje ho koalice SPOLU i koalice Pirátů a Starostů i ČSSD.

Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda, podle červencového návrhu Evropské komise, „Fit for 55“, hrozí v důsledku uvedení příslušného klimatického balíčku do praxe takzvaná energetická chudoba třetině obyvatel EU, tedy desítkám až stovkám milionů lidí. V Česku jsou energetickou chodbou, tedy problémy s platbou účtů za elektřinu, plyn či teplo, v důsledku klimatického balíčku tedy ohroženy zhruba 3,5 milionu lidí.

Nezdražuje se ale jen elektřina, ale všechny zdroje. Důvodem markantního zdražování uhlí je enormní celosvětový vzestup poptávky po energiích a jejich zdrojích, jež nastává v souvislosti s odezníváním pandemie. Roli ale hrají také povětrnostní podmínky.

„Například v Evropě letos panuje relativně málo větrné počasí. To způsobuje, že produkce elektřiny z větrných elektráren je nedostatečná. Musí být nahrazována elektřinou vyráběnou z plynu. Jenže ani té není dostatek. Zásobníky na plyn se po loňské poměrně dlouhé a vydatné zimě nedaří v Evropě doplňovat. Takže Evropě a s ní i svět hledá poslední záchranu právě v uhlí. Jenže v posledních letech se rozvoj těžby v uhelných dolech z důvodu prosazování zelených politik v EU zanedbával, takže kapacity produkce uhlí jsou rovněž nedostatečné. Výrobu elektřiny z uhlí navíc dále prodražuje dramatický nárůst cen emisních povolenek EU, až na rekordní úrovně přes 60 eur za kus. Ty si musí elektrárny a teplárny kupovat, aby mohly elektřinu, resp. teplo z uhlí produkovat,“ upozorňuje Kovanda.

Velice vtipné a současně trefné mi přišlo, když někdo OZE, tedy „obnovitelné zdroje energie“ označil jako „občasné zdroje energie“. Takže když nebude svítit sluníčko a nebude foukat, nebudeme používat elektřinu??? OZE mohou být maximálně doplňkem...

V příštích týdnech a měsících se řadová domácnost v ČR musí podle Kovandy připravit na zdražení elektřiny až o dvacet procent. Teplo zdraží o zhruba deset procent, plyn až o patnáct. „Další zdražování energií pak přijde v příštím roce. Současně napříč Evropou narůstá hrozba závažného blackoutu. Při plošném výpadku elektřiny dochází ke společenskému rozkladu už během několika hodin, kdy lidé začínají rabovat v obchodech, příp. se ve zvýšené míře uchylují k jiným formám kriminální činnosti a dalšímu rozkladnému jednání,“ varuje Kovanda. Drahé energie způsobují nárůst inflace. Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně, meziročním tempem 9,3 procenta. To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993. Prodraží se všechno: potraviny, zboží i stavební materiál.

Jaké je řešení? Vykašlat se na systém emisních povolenek Evropské unie a nerespektovat je. Vystoupit z Evropské unie a neaplikovat Green Deal, který má stát naši zemi dle odhadů Evropské komise i české vlády biliony korun! Dále musíme dostavět Dukovany a Temelín a nejlépe českými firmami. Těžbu uhlí utlumovat případně jen velmi pozvolna, až budeme mít dostatek energií. Pak se budeme moci smát jako Rusové a budeme za drahé peníze vyvážet elektřinu Němcům, Rakušanům a dalším, kteří dobrovolně vykastrovali kvůli eko-šílenství svou energetickou soběstačnost.

Převzato z profilu.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Pavel Jelínek, PhD.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…