Johnová (Praha sobě): Praha postupuje v transformaci ústavu Charlotty Masarykové

10.05.2022 5:34 | Tisková zpráva

Radní hlavního města dnes schválili podání žádosti o změnu v rejstříku škol a školských zařízení týkající se dětského domova Charlotty Masarykové, aby se mohla transformovat další část tohoto bývalého kojeneckého ústavu. Výsledkem je druhá domácnost v běžném prostředí s dostatečným personálním zajištěním, odpovídajícím potřebám umístěných dětí.

Johnová (Praha sobě): Praha postupuje v transformaci ústavu Charlotty Masarykové
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová

V návaznosti na plán modernizace z listopadu 2020 prochází Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové komplexní transformací, která spočívá v přechodu bývalého kojeneckého ústavu, později dětského domova pro děti zpravidla do tří let, na soubor komunitních služeb ambulantních, terénních a pobytových. Pobytové služby, které také postupně vznikají, již nemají charakter ústavní péče, tzn. odpovídají komunitní péči v domácnostech, kterou určují klíčové parametry jako je například velikost domácnosti, běžná organizace každodenního života a s tím spojený poměr pracovníků a dětí, který musí vycházet z potřeb dětí a odpovídat nárokům na individualizovanou péči.

„Každé dítě má právo žít ve své vlastní nebo náhradní rodině; není-li to možné, má žít v prostředí, které se co nejvíce blíží běžnému životu, což znamená zejména bezpečné prostředí s dostatkem individualizované pozornosti a podpory. Pro děti v dnešním kojeneckém ústavu, které se nemohou vrátit do biologické rodiny ani přejít do rodiny náhradní, jsme našli řešení v podobě domácnosti zřizované podle školského zákona. Dnešní rozhodnutí rady hlavního města znamená, že další čtveřice dětí bude moci začít žít běžným způsobem života i přes umístění do náhradní péče.

Děti již mají připravený vybavený byt k nastěhování i tým pečovatelů. Ještě je třeba zajistit totéž pro zbylých osm dětí,“ řekla Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví. „Děti by měly žít primárně v rodině. Pokud to není možné, je třeba jim zajistit takové zázemí, aby se jejich život přiblížil co nejvíce životu jejich vrstevníků žijící v běžných rodinách. Díky této transformaci jim to umožníme a děti budou moci žít ve stabilním prostředí co se týče prostoru i vztahu,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 35976 lidí

Po dokončené transformaci bude celá lůžková kapacita bývalého kojeneckého ústavu přeměněna na čtyři domácnosti v běžné zástavbě, každá pro maximálně 4 děti. V každé jednotce bude personální standard zajištěn tak, že přes den budou o děti k dispozici dvě dospělé osoby. Tím hlavní město dostojí požadavku § 4 odst. 5 školského zákona o min. počtu 2 a max. počtu 6 organizačních jednotek (domácností, resp. rodinných skupin) v zařízení.

„Ačkoli jsou všechny děti v našem dětském domově v registru dětí vhodných pro adopci či pěstounskou péči, není o ně zájem. Možná proto, že se jedná buď o děti s nějakou specifickou potřebou (např. s postižením intelektu, závažným fyzickým znevýhodněním či specifickou psychiatrickou diagnózou) či o sourozenecké skupiny. I těmto dětem se však snažíme zajistit, aby žily život co nejpodobnější životu jejich vrstevníků: aby žily v běžném bytě, v domácnosti, která je velikostí podobná běžné rodině, kde o děti pečují rodiče. Podle školského zákona je rodinná skupina tvořena šesti až osmi dětí a pečuje o ně pouze jeden vychovatel. V našich rodinných skupinách jsou ale maximálně čtyři děti a jedno z nich je dítě s významnou zdravotní zátěží. Pokud nejsou děti ve školce či škole, pečují o ně vždy dva dospělí, v noci pak jedna osoba. Jde o tým vychovatelů a vychovatelek, kteří se o děti starají v pozici náhradních rodičů. Ministerstvo školství takový postup schvaluje, zákon totiž nebrání vytvořit menší skupinu, pokud zřizovatel uhradí zvýšené náklady na její provoz. Naše děti mají to štěstí, že zřizovatel s naším konceptem souhlasí a pomáhá nám získávat byty vhodné pro potřeby dětí,“ řekla Radka Soukupová, ředitelka Centra Charlotty Masarykové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Blažek: Justiční reakce na situaci na Ukrajině je jednou z priorit našeho předsednictví

21:15 Ministr Blažek: Justiční reakce na situaci na Ukrajině je jednou z priorit našeho předsednictví

Ve čtvrtek 23. června 2022 se v Paříži uskutečnilo setkání zástupců EU-USA na ministerské úrovni ve …