Klán (KSČM): Past chudoby. Zadluženi "až po uši"

04.06.2015 5:31 | Zprávy

Článek reaguje na uveřejněný sociologický výzkum ČSÚ pod názvem: Životní podmínky českých domácností a snaží se odhalit příčiny, proč více jak 40 % domácností má problém s výdajem nad 10 tisíc.

Klán (KSČM): Past chudoby. Zadluženi "až po uši"
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

Podle Českého statistického úřadu a jeho šetření, které nese název Životní podmínky českých domácností, se zjistilo, že více jak 40 % českých domácností mají problém s neočekávaným výdajem nad 10 tisíc korun. V přepočtu se jedná asi o necelé 2 miliony domácností, což je ohromné číslo. Ukazuje se, že do pasti chudoby se tímto způsobem může dostat minimálně každý třetí občan naší republiky.

V dnešní době není 10 tisíc v uvozovkách mnoho peněz, ale zároveň to není ani málo a řada domácností si žádnou finanční rezervu nevytváří pro mimořádné výdaje. To znamená, že to co získají v platu nebo mzdě, tak beze zbytku utratí na různé výdaje, které souvisí s chodem domácnosti. Z uvedeného výzkumu se ukazuje, že od roku 2005 roste roční příjem na občana. Zatímco v roce 2005 byl průměrný čistý roční příjem kolem 100 tisíc korun, tak v roce 2013 to bylo 150 tisíc. S nárůstem ročního příjmu však rostou i ceny základních výdajů. Tedy energií, potravin nebo pohonných hmot. Takže domácnosti si nemohou dovolit ve větší míře šetřit. Současný systém je nutí pracovat za plat či mzdu, která dosahuje průměrné výše 15 tisíc v čistém a zároveň je nutí k tomu, aby vydělané peníze utráceli za základní věci. Často se tak stává, že na konci kalendářního měsíce rodiny nemají „téměř“ žádné finanční prostředky.

Ještě alarmující je zjištění, že mnoho domácností je zadlužených „až po uši“. Češi mají v bankovním sektoru půjčeno přes 1,2 bilionu korun a k tomu musíme přidat i mnoho dalších miliard v nebankovním sektoru, jakož i u nesolidních institucí. Právě žití na dluh vede většinu společnosti do pasti chudoby a bludného kruhu splácení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Stíhání

Někde jsem četla, že za ty vaše plakáty chce policie stíhat i hnutí. Můžete mi vysvětlit, jak se jakékoliv hnutí stíhá? To jakože všichni členové nebo jak můžete stíhat hnutí? A co myslíte, jak soudy rozhodnou a kdy? Bude to ještě do voleb?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sterzik (Stačilo!): Nový začátek na Aljašce

20:03 Sterzik (Stačilo!): Nový začátek na Aljašce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem na Alja…