Kobza (SPD): Sbohem, točené víno ze sudu

25.10.2016 13:03 | Zprávy

Tak nám naši páni poslanci zařízli sudovku, paní Milerová! Špatná věc se podařila, hrubá síla zvítězila! Novela vinařského zákona i se silně kontroverzním paragrafem 16 b prošla třetím čtením a míří do senátu.

Kobza (SPD): Sbohem, točené víno ze sudu
Foto: Archiv JK
Popisek: Jiří Kobza

Jaký je důsledek tohoto paragrafu? Drtivý pro malé podnikatele a obchodníky! Pokud prodáváte sudové víno, nebo na něj rádi chodíte do své oblíbené vinárničky, máte UTRUM!

Kdokoliv dosud prodával točená vínka z vratných sudů, ať již specializované vinotéky, vinárny, kavárny, cukrárny, benzínky, trafiky a obchody se zeleninou až po stánkový prodej na nejrůznějších akcích, máte po obchodu. Zákazníci, kteří si tato vína kupovali, si rovněž mohou nechat zajít chuť.

O co v tomto grandiozním podrazu na drobné podnikání a na spotřebitele jde doopravdy? Výsledek je plně v linii politiky hnutí ANO,jde o  likvidaci drobného a středního podnikání (stejně jako EET), aby jeho místo mohly zabrat prodejny řetězců velkých korporací. Když například před dvěma lety členům Vinařského svazu (vinařští velkovýrobci) klesl odbyt supermarketových levných vín, nejjednodušším protitahem bylo zlikvidovat konkurenční sudová vína. Pak by zákazníkům nezbylo nic jiného, než se pokorně vrátit k tomu, co je k dispozici v regálech supermarketů. Tenkrát přišel první útok ze strany ministra Jurečky proti sudovým vínům. Jistě si vzpomínáte, jak se před dvěma lety ministr Jurečka (KDU – zapamatujte si to pro další volby) velice snažil prosadit zákaz obchodu se sudovým vínem vymýšlením nejrůznějších šikan pro prodejní místa i pro dopravu. Tenkrát ale byl odpor veřejnosti natolik silný, že tyto naprosto podivínské návrhy neprošly (tenkrát jej poslanec Okamura interpeloval v této věci poprvé). Zřejmě tato zkušenost bylo hlavním důvodem, že zákaz (resp.znemožnění) obchodu s vínem ze sudů byl následně umně schován do komplexní novely vinařského zákona, a to až ke konci pod paragraf 16b. Letos na jaře jsme ministra Jurečku interpelovali podruhé. Opět marně. Lest se podařila, zákon prošel.

Koho všechno ten zákon postihne: no přece nás všechny!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Prosazujeme okamžité zrušení systému emisních povolenek

16:04 Rozvoral (SPD): Prosazujeme okamžité zrušení systému emisních povolenek

Hnutí SPD dlouhodobě a důrazně požaduje okamžité zrušení systému emisních povolenek, který považujem…