Kolaja (Piráti): Kousek od našich hranic žijí ženy, které nemají právo rozhodovat o svém životě

26.11.2021 18:45 | Tisková zpráva
autor: PV

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová a senátorka Adéla Šípová dnes předaly polské ambasádě otevřený dopis, odsuzující tamní protiinterrupční legislativu, a vyzývají polskou vládu k nápravě.

Kolaja (Piráti): Kousek od našich hranic žijí ženy, které nemají právo rozhodovat o svém životě
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Dopis podepsalo celkem 45 zákonodárců Parlamentu ČR. Stalo se tak v reakci na nedávné úmrtí 30leté Polky Izabely S., která zemřela v Pszczyně na následky septického šoku ve 22. týdnu těhotenství, protože jí kvůli přísným protipotratovým zákonům neposkytli lékaři včasnou adekvátní pomoc.

„Česká republika i Polská republika jsou součástí stejného kulturního a hodnotového dědictví evropského společenství, které si vlivem dlouhé a komplikované historie vydobylo univerzální lidská práva. Byla to těžká cesta, ale stála za to. Věříme, že ženy mají právo volby, právo na zdravotní péči, a že jejich životy nesmí být zbytečně ohrožovány. Stejně tak je vyvíjen tlak na polské lékaře, kteří z obavy, aby nebyli státem trestaní, nechtějí zákroky provádět ani v zákonem povolených případech,” uvedla Klára Kocmanová.

Senátorka Adéla Šípová dodala: „Polské ženy nepotřebují, aby o jejich zdraví a životě rozhodovala vláda. Potřebují klid, zajištění práva na zdravotní péči a osobní nedotknutelnost, a to bez ponižujícího státního donucování. Tendence polské vlády ovládat životy žen mě pobuřují a cítím tak potřebu vyjádřit jim svou solidaritu. Tím více, když slyším o zbytečném promarnění života mladé ženy.”

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Hamplová: Chce to prostě lidi zcela nové generace

Jací jsou podle vás lidi nové generace? Mě přijde, že právě ta nová generace propaguje zelené nesmysly a další, jako třeba různá pohlaví atd. A ještě by mě zajímalo, jak se vlastně díváte na naše členství v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Babiš prodává čest České republiky za 30 stříbrných

12:04 Bartoš (Piráti): Babiš prodává čest České republiky za 30 stříbrných

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke spolupráci české vlády s vládou slovenskou.