Kolářík (Piráti): Česku hrozí výpadek sociálních dávek. Statisíce lidí mohou skončit bez peněz

04.10.2018 13:15

Celkem 80 miliard korun ročně sloužících k vyplácení značné části sociálních dávek, hmotné podpory a podpory v nezaměstnanosti zamrzne po Silvestru na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

Kolářík (Piráti): Česku hrozí výpadek sociálních dávek. Statisíce lidí mohou skončit bez peněz
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Kolářík

Současnému dodavateli dávkových systémů končí smlouva na konci roku 2018 a ministerstvo nemá náhradní řešení. Jedinou možností resortu bylo do konce září 2018 podepsat tzv. opci na prodloužení smlouvy o dva roky v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Ministerstvo to ale neudělalo, i když se k tomu explicitně zavázalo na Výboru pro sociální politiku a podvýboru pro IT a dávkové systémy, jemuž předsedám. Ohrožena je tedy jedna z nejkritičtějších struktur státu.

Piráti varovali před závislostí na jednom dodavateli již dříve. Situace je kontroverzní jednak kvůli uvedení nepravdivých informací členům výboru, a také kvůli faktické hrozbě osobního bankrotu statisíců lidí.

Problém vznikl už s příchodem ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) na ministerstvo práce. Ta zastavila vývoj projektů, které měly nahradit současné produkty OKsystem. Dnes už by přitom dvě ze tří komponent mohly běžet. Ztracený čas mohl resort po turbulenci ministrů řešit pouze využitím opce. Političtí náměstci Tomáš Martinec a Robin Povšík byli o všem informováni už za bývalého ministra Petra Krčála. Informace však nepředali ministryni Janě Maláčové a ani jinak nekonali. Stejně jako náměstci Oleg Blaško a Vilém Kahoun radili špatně ministryni Němcové, Martinec a Povšík vedou k pádu ministryni Janu Maláčovou (ČSSD). Úplně nejpodivnější je však postava Jaroslava Zavadila, poradce ministryně, který je na resortu už od začátku letošního roku. Zavadil v minulosti předsedal i sněmovnímu výboru pro sociální politiku a tématem dávkových systémů se intenzivně zabýval. Je otázkou, co jako poradce pro ministryni dělá, když jí opomněl upozornit na tuto hrozbu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

20:18 Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra pro evropské záležitosti Dvořáka o…