Konference byla založena na myšlence, že bez historie není budoucnost. K účasti na konferenci bylo proto pozváno na 300 zástupců odborné veřejnosti a státní správy v oblasti památkové péče, ale také lidí, kteří se podílejí na chodu a vytváření budoucnosti Prahy a dalších významných historických měst u nás i v zahraničí.
„Výročí čtvrtstoletí od zápisu centra Prahy na Seznam světového dědictví je dobrou příležitostí pro zhodnocení toho, čeho Praha za poslední dekády i díky UNESCO dosáhla. Jsem ráda, že konference se bude zabývat otázkou, jak naše členství a ochranu našeho kulturního dědictví dále rozvíjet. Tuto konkurenční výhodu, kterou Praha oproti jiným evropským městům má, je třeba si zachovat,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy, která konferenci zahájila úvodním slovem. Připomněla v něm i to, že hlavní město dluží historickému centru zacelení jizvy, kterou minulý režim na samé hraně Pražské památkové rezervace vytvořil vybudováním magistrály.
S územím o rozloze 863 ha jde o jednu z největších městských památkových rezervací na světě. Památky UNESCO jsou jedním z velkých lákadel pro turisty, kterých do hlavního města jen za loňský rok zavítalo přes 7 milionů. Už za první polovinu tohoto roku se v Praze ubytovalo podle údajů ČSÚ téměř 3,5 milionů turistů, což proti předchozímu roku znamená 9% nárůst. S celkovým počtem 16,8 miliónu přenocování předběhla Praha v loňském roce dokonce například i Vídeň, Amsterdam nebo Hamburk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV