Kolovratník (ANO): Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší

08.12.2018 17:02

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Výsledek je kompromisem požadavků odborů, podnikatelů, ČSSD a nás, hnutí ANO.

Kolovratník (ANO): Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Odbory původně požadovaly navýšení minimální mzdy o 1500 korun, podnikatelé o 800 korun a ČSSD nejdřív navrhovala 1 200 korun. Není sporu o tom, že po zrušení karenční doby se jedná o další zátěž podnikatelů. Vyvstává tak znovu otázka, jaký vliv bude mít tento krok na českou ekonomiku a podnikatele?

Každá mince má dvě strany. Stejně tak je tomu i v případě zvyšování minimální mzdy. Na jednu stranu jsem rád, že od roku 2014 dochází k jejímu navyšování, protože předchozí vlády ji úspěšně a dlouhodobě přehlížely. V tomhle byli vážně dobří. Do roku 2014 byla totiž minimální mzda jen 8 000,- korun a nelžeme si, za tuhle částku se nedá moc dobře žít.

Jsem proto rád, že jsme se rozhodli jít jiným směrem a navyšováním minimální mzdy pomáháme nízkopříjmovým skupinám obyvatel. Když se ale říká A, je férové dodat i B. Mám pocit, že se totiž o tom moc nemluví. Od ledna příštího roku bude minimální mzda 13 350 korun. Položme si otázku, co to znamená pro podnikatele a firmy?

Znamená to hlavně to, že od roku 2014 došlo k navýšení o 5 350 korun. Jenom pro informaci, za 5 let to je nárůst o 68,75 %. Pokud k tomu započítáme povinné odvody (sociální a zdravotní pojištění), které firmy a podnikatelé musí za zaměstnance odvádět, tak se dostaneme na částku 9 940 korun za jednoho zaměstnance. Bez pár korun je to za rok 120 tisíc. Ano, přesně tolik stojí navýšení minimální mzdy od roku 2014. Osobně si ale nejsem jistý, zda jsme obdobně dokázali zvednout i produktivitu práce. Nejsem o tom přesvědčený.

Co to teda vlastně znamená? V době ekonomického růstu nic, co by nás mělo znepokojovat. Problém ale může přijít s hospodářskou krizí. Firmy si lidově řečenou budou muset utáhnout opasky a začnou hledat způsoby, kde mohou ušetřit. A není žádným tajemstvím, že výdaje se začnou "osekávat" u nejméně potřebných profesí, které jsou zpravidla ohodnoceny minimální mzdou.

Netvrdím a ani nechci, aby má interpretace vyzněla tak, že zvyšování minimální mzdy je krok špatným nebo dobrým směrem. Opakuji, každá mince má dvě strany. Tvrdím ale, že bychom se nad tímto problémem měli pořádně zamyslet a zvážit i tyto negativní dopady, které dříve nebo později budeme muset řešit.

Myslím si, že klíčem k navyšování mezd a platů by nemělo být primárně politické rozhodnutí, ale především zvyšování produktivity práce. Ať už snižováním nákladů, zvyšováním automatizace výroby nebo zaměřením se na průmysl s vysokou přidanou hodnotou. A jak to vidíte Vy? Napište mi Váš názor, zajímá mě, jak to vidí občané.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…