Kolovratník (ANO) v Ústí nad Orlicí: Přivaděč, veřejné zakázky a dobrá nemocnice

14.05.2016 15:01

V rámci poslaneckého pondělí, které mají zástupci dolní komory Parlamentu ČR pravidelně vyčleněné pro své činnosti v kraji, zavítal pardubický poslanec Martin Kolovratník (ANO) do regionu Orlickoústecka.

Kolovratník (ANO) v Ústí nad Orlicí: Přivaděč, veřejné zakázky a dobrá nemocnice
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Zde se společně s místními členy hnutí ANO setkal nejen se starostou Ústí nad Orlicí Petrem Hájkem, ale navštívil i regionální firmy a zdejší nemocnici. Na závěr celodenního programu se Martin Kolovratník zúčastnil besedy s místními občany a diskutoval o aktuálních problémech města a regionu.

Všechny dosud uskutečněné pracovní výjezdy po Pardubickém kraji spojuje stálé stejné téma – aktuální stav výstavby silnice D35. „Pan starosta se dotazoval na objektivní informace ohledně D35, protože regionem kolují nepravdivé zvěsti o zastavení procesu příprav výstavby. Ústí nad Orlicí neleží přímo na trase D35, proto pana starostu zajímal především silniční přivaděč k D35. Toto téma řeším v současnosti se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje, která žádá Státní fond dopravní infrastruktury o finanční prostředky pro výstavbu, resp. modernizaci, těchto komunikací, které by podle plánu měly vést od Vysokého Mýta přes Choceň směrem na Žamberk,“ říká pardubický poslanec.

Na radnici se také diskutovalo o historické budově místního nádraží. „Během rekonstrukce železničního uzlu hrozilo, že dojde ke zbourání krásného nádraží. Objevily se snahy místních aktivistů o její zachování, nicméně Správa železniční dopravní cesty ani České dráhy toto nechtěly. Přesto se nádražní budovu povedlo zachránit a časem zde má vzniknout například muzeum nebo výstava historických vláčků. Jsem rád, že i já jsem mohl svým dílem přispět k jejímu zachování. ČD původně odmítaly umožnit přístup k budově přes neveřejný přejezd. Nicméně se mi povedlo vyjednat výjimky, které umožní vjezd například za stavebním účelem,“ uvedl Martin Kolovratník.

Závěr rozhovoru patřil budoucímu obchvatu Ústí nad Orlicí. „S panem starostou jsem se dohodl, že ho budu pravidelně informovat. Pokud Ředitelství silnic a dálnic zůstanou volné finanční prostředky, například kvůli odložení některých staveb z důvodu vypracování nového posudku vlivu stavby na životní prostředí, můžu a budu prosazovat, aby se urychlily přípravy místního silničního obchvatu, který je zatím pouze ve fázi záměru,“ komentuje místopředseda Hospodářského výboru.

Při jednání se zástupci místních firem si Martin Kolovratník ověřil potřebnost nového zákona o veřejných zakázkách, který vstoupí v účinnost od října tohoto roku.

„Dnešní debaty s lidmi z praxe mi potvrdily nezbytnost nového zákona. Malé a střední firmy oceňují nové nastavení tohoto zákona. Současná podoba kladla důraz pouze na cenu zakázky, což velmi často přinášelo problémy. Nezřídka se stalo, že zakázku vyhrála firma z opačné strany České republiky a následně ji celou rozprodala. A právě tomuto by měla novela zákona zabránit. Nově bude možno uplatnit více kritérií, například reference nebo místní příslušnost. Dnes jsem se utvrdil v tom, že zákon je nastaven správně a věřím, že nový způsob povede k oproštění od dosavadního jednání,“ říká Martin Kolovratník a dodává: „České firmy je nezbytné chránit i na evropské úrovni. Dozvěděl jsem se, jaké problémy způsobuje českým firmám dotované zahraniční zboží. Například polská vláda podporuje své výrobce prostřednictvím dotací na dopravu nebo na výrobní stroje. To je pro mě velmi politováníhodné. Proto budu apelovat na všechny české europoslance, aby více chránili české výrobky. Musíme být schopni ochránit vlastní investice a český průmysl.“

Zástupci místních firem upozornili pardubického poslance i na dopady navyšování mezd státním zaměstnancům na privátní sektor. „Zaměstnavatelé si velmi často stěžovali, že navyšování platů státním zaměstnancům vytváří nepřímý tlak i na soukromý sektor. Často se stává, že zaměstnanci soukromých firem požadují rovněž zvýšení mezd právě v reakci na zvýšení platů ve státním sektoru. Nicméně firmy nejsou schopny tyto požadavky splnit, což může v konečném důsledku vést až k odchodu zaměstnanců. Osobně nejsem proti zvyšování mezd, ale tvrdím, dělejme to zodpovědně,“ vysvětluje Martin Kolovratník.

Dalším z bodů dnešního pracovního výjezdu byla návštěva orlickoústecké nemocnice. „Zdejší nadační fond funguje naprosto ukázkově. Komunikuje nejen s místními podnikateli, ale i s okolními obcemi. Místní lidé si mohou prostřednictvím hlasování určit, jaký nadstandardní přístroj by měla nemocnice zakoupit. Myslím si, že se jedná o skvělou inspiraci, jakým směrem by se měly podobné aktivity v našem kraji ubírat,“ vyzývá pardubický poslanec.

Celodenní program zakončil pardubický poslanec besedou s místními občany. „Podobná setkání jsou a vlastně by i měla být pro politiky příjemným setkáním. Osobně je považuji za nesmírně důležitá, protože pouze v praxi mohou politici získat zpětnou vazbu o své práci, navíc mohou nasbírat zajímavé podněty pro svou další činnost,“ uzavírá Martin Kolovratník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Evropská unie nás vede zpátky do středověku

18:50 Vích (SPD): Evropská unie nás vede zpátky do středověku

Evropská unie se snaží Českou republiku a další členské státy prostě zničit. To už se nedá nazývat j…