Konečná (KSČM): Prezidentská návštěva

06.10.2013 20:08

Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Izraeli se odehrává na pozadí tří událostí. Především k ní dochází v době změny mocenských poměrů na Středním východě.

Konečná (KSČM): Prezidentská návštěva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Konečná

Byl svržen egyptský prezident Muhammad Mursí, který spolupracoval s hnutím Hamás a otevřel Suezský průplav íránským válečným lodím. Zároveň započala likvidace syrského arzenálu chemických zbraní, který byl protiváhou izraelského jaderného arzenálu, jehož velikost specialisté odhadují na 80 nukleárních náloží. Rovnána v oblasti se vychýlila ve prospěch Izraele.

Celý svět si v tyto dny připomíná 40. výročí Jomkippurské války, která ukázala nejen sílu izraelských zbraní, ale i mezinárodního společenství. V jejím důsledku vyklidil Izrael některá dříve okupovaná území a iniciativu převzala diplomacie. O několik let později v Camp Davidu uzavřely Egypt a Izrael mírovou smlouvu.

V neposlední řadě bude český prezident v Izraeli srdečně přivítán díky svému prohlášení, že by se mělo naše velvyslanectví přesunout z Tel Avivu do Jeruzaléma. Toto prohlášení sice neznamená změnu dlouhodobého Zemanova postoje, ovšem jeho naplnění by značilo radikální obrat zahraniční politiky České republiky. Znamenalo by nejen uznání Jeruzaléma jako hlavního města státu Izrael, ale také schválení okupace východního Jeruzaléma v důsledku tzv. Šestidenní války. Tomu se vzpírá jak OSN, tak i Evropská unie. Před jakýmkoliv prohlášením na toto téma by si měli čeští politici připomenout, že rezoluce Valného shromáždění OSN z roku 1949, na jejímž základě byl stát Izraele vytvořen, předpokládá mezinárodní správu Jeruzaléma. Posvátného města tří náboženství: židovského, křesťanského a muslimského. Nelze myslet jen na Zeď nářků coby zbytek Šalamounova chrámu. Je nutné mít na paměti i křesťanský chrám Božího hrobu a křížovou cestu, ale také mešitu Al-Aksa, třetí nejposvátnější místo muslimů.

Hluboké sociální, etnické a náboženské problémy, které svírají Blízký vchod, nesnesou zbrklá řešení. Dramatické vychýlení rovnováhy sil v této oblasti či jednostranná prohlášení ve prospěch jedné z nevařených stran jen vyvolají odvetná opatření a další sváry. Copak v této oblasti za dlouhá staletí náboženských válek teklo málo krve? Česká republika by neměla být tím, kdo přilévá olej do ohně. Izrael je našim cenným politickým a ekonomickým partnerem. Mír a spravedlnost by ale měly být naším nejposvátnějším cílem. 

Ing. Kateřina Konečná, kandidátka KSČM do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Moravskoslezském kraji 

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Letiště se nám v loňském roce podařilo rozhýbat a rozlétat

8:19 Hejtman Kuba: Letiště se nám v loňském roce podařilo rozhýbat a rozlétat

Cestovní kancelář Čedok přidává na zimní sezonu první destinaci z Českých Budějovic. Z jihočeského l…