Korbel (Jižní Město – náš domov): Zapojování financí z výnosů bytového fondu

23.01.2015 21:33 | Zprávy

Na posledním Zastupitelstvu městské části Praha 11 jsme mohli zaznamenat z řad koaličních zastupitelů informaci o katastrofálním stavu městské pokladny.

Korbel (Jižní Město – náš domov): Zapojování financí z výnosů bytového fondu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Jedním z argumentů, proč je tato pokladna prázdná, se uvedl úplatný prodej bytového fondu tzv. „privatizace“, kterou realizovala minulá politická garnitura, respektive skutečnost, že výnosy z nájmu bytů již negenerují stamiliony jako v letech 2007 až 2013. Na tento argument je nutné se podívat z různých úhlů a v historických souvislostech. Je skutečností, že do roku 2007 byl hospodářský výsledek bytového fondu většinou vyrovnaný, tzn., že žádné zisky z bytového fondu do hlavního rozpočtu nikdy neplynuly. Od roku 2007 do 2009 bylo městskou částí Praha 11 uplatňováno jednostranné zvyšování nájmu, které tak umožnilo směrovat zisk (po odečtení daně) do hlavního rozpočtu. Tyto finanční prostředky pak umožňovaly až do roku 2010 provádět regenerace bytových domů (např. BD Jažlovická 1314-1315, BD Majerského, apod.). V roce 2011 bylo rozhodnuto o úplatném prodeji bytových jednotek ve vlastnictví městské části Praha 11 nájemcům, kteří měli smlouvy na dobu neurčitou s datem uzavření smlouvy do 31. 12. 2006. Logicky tedy byly utlumeny veškeré projekty regenerace bytového fondu a zisk plynul prioritně do objektů mateřských a základních škol. Lze tedy konstatovat, že období od roku 2011 do roku 2013 bylo z hlediska použití zisku (po odečtení daně) z bytového fondu ojedinělé. V případě, že městská část Praha 11 by tzv. „neprivatizovala“, tyto zisky by byly opětovně směrovány do bytového fondu formou investic či oprav. Spoléhat tedy na zdroje z výnosů z nájmu bytového či nebytového fondu starší zástavby je iluzorní a nereálná fikce. Současná politická garnitura si prostředky na kapitálové výdaje v oblasti škol musí zajistit jiným způsobem, tak jako to prováděla koalice minulá. Zejména se jedná o usilování získání dotací z MHMP, státního rozpočtu či dotačních titulů Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: JM-ND

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Vláda svatých, kteří o ničem nevědí

8:05 Balaštíková (ANO): Vláda svatých, kteří o ničem nevědí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k (ne)řešení kauz vlády premiéra Fialy