Kordová Marvanová (STAN): Jedině společný postup má šanci na úspěch

20.02.2020 8:36 | Zprávy

Podle posledních zpráv z Bruselu se k výzvě směrované k Evropské komisi ohledně právní úpravy digitálních služeb na evropské úrovni připojila další města. V současnosti je jich spolu s Prahou dvacet. A také v Praze se situace vyvíjí. Radní Hana Kordová Marvanová pokračuje v jednáních směřujících k legislativním změnám v této oblasti.

Kordová Marvanová (STAN): Jedině společný postup má šanci na úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka a protikorupční aktivistka Hana Marvanová

Výzva původně deseti měst se setkala s živou odezvou a další města, na něž doléhají dopady krátkodobých ubytovacích služeb, se hlásí k iniciativě, jejímž cílem je novelizace právních předpisů v oblasti digitálních služeb na úrovni EU. Evropská komise by ráda měla Akt o digitálních službách hotov do konce tohoto roku, a proto příslušní komisaři (paní Verstager odpovědná za digitální politiku a pan Breton odpovědný za vnitřní trh) velmi záhy zahájí bilaterální jednání se zástupci jednotlivých měst. Radní Kordová Marvanová komentuje tento vývoj slovy: „Je dobře, že tato iniciativa má čím dál větší podporu. Díky tomu snad bude i společná vyjednávací pozice pevnější. Ale jenom evropská legislativa nám nepomůže. Musíme také upravit naše vlastní právní předpisy tak, abychom byli schopni usměrňovat situaci ve vlastním městě.“

Krátkodobé pronájmy celých bytů působí všude, kde jsou rozšířené, velmi podobné problémy, počínaje obtěžováním místních občanů, přes problémy s bezpečností, narušování hospodářské soutěže až po změnu charakteru městských částí. A města se shodují v řadě základních opatření, kterými se snaží situaci dostat pod kontrolu. Nejdůležitějším krokem, na němž se všichni shodují, je prosadit povinnost digitálních platforem sdílet se správou města údaje o hostitelích, bytech a hostech. V řadě evropských měst existuje registrační povinnost hostitelů, ale dokud není možnost kontroly, není možné efektivně vybírat daně ani jakkoli reagovat na místní situaci. Počátkem tohoto roku se rozběhla jednání s Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími zúčastněnými stranami (poslanci, představiteli Hospodářské komory, zastupiteli z jiných dotčených měst a dalšími).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …