Kordová Marvanová (STAN): Vzpomínka na všechny, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století

16.06.2021 6:34

V sobotu 19. června se veřejnosti otevře Muzeum paměti XX. století.

Kordová Marvanová (STAN): Vzpomínka na všechny, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Třetí červnovou sobotu pořádá Muzeum paměti XX. století Den otevřených dveří v Domě pážat na pražských Hradčanech.

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5768 lidí

V renesančním paláci má po rekonstrukci sídlit trvalá expozice muzea, jejíž součástí bude i z Bubenče přemístěná socha sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Během dne otevřených dveří budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky paláce, diskuse o podobě budoucí expozice, dvě výstavy a prezentace vzpomínkové knihy.

„Muzeum paměti by mělo působit na návštěvníky i svými prostory a myslím, že toto historicky cenné místo má genia loci, který pomáhá vcítit se do zmizelého času našich otců, matek, prarodičů i neprávem zapomenutých statečných – všech těch, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová, předsedkyně správní rady muzea.

Dům pážat v Kanovnické ul. č. 3 bude pro veřejnost otevřen včetně zahrady od 10.00 do 17.00 hodin, návštěvníci budou mít možnost individuálních prohlídek s průvodci od 10.00, 11.00, 12.00 a 13.00 hodin. Od 14.00 hodin se mohou zájemci zúčastnit diskuse o připravované historické expozici, kterou povedou historik Petr Hlaváček, architekt Tomáš Hradečný a historici z Muzea paměti XX. století Jan Kalous a Petr Blažek. V 16.00 hod. začne prezentace knihy výtvarníka Jiřího Sozanského Post skriptum. Následovat bude beseda s autorem, historikem Petr Kourou a literární kritičkou Libuší Heczkovou. Po celý den bude v prostorech paláce k vidění výstava Rok zázraků, mapující stěžejní události, které vedly před jednatřiceti lety k rozpadu sovětského bloku a dále nová výstava Jiřího Sozanského Franz Kafka Proces, připravená ve spolupráci se spolkem Symposion a inspirovaná životem Franze Kafky i tragickými osudy jeho sester.

„Jen malý kus od Domu pážat je tzv. Hradčanský domeček, kde byli po únoru 48 vězněni a mučeni vojáci, kteří působili za války v odboji, na dohled je ministerstvo zahraničí, pod jehož okny zemřel Jan Masaryk. Z oken pražského Hradu se dívali naši prezidenti i protektoři… Myslím, že expozice připomínající velké i tragické chvíle našeho národa ve 20. století sem na Hradčany patří,“ řekl ředitel muzea paměti XX. století Jan Kalous.

„Vítáme možnost vystavit sochu maršála Koněva a ukázat různé pohledy na jeho osobnost, včetně budování jeho kultu v poválečném sovětizovaném Československu. Důležité ovšem je, aby dostala prostor i další témata a historické osobnosti, které souvisí s existencí Československa. Jsme rádi, že můžeme veřejnosti představit svoje představy o budoucí expozici,“ sdělil člen správní rady a spoluautor připravovaného návrhu expozice Petr Blažek

Dům pážat na rozhraní Hradčan a Nového světa vznikal postupně od 16. století, na jeho přestavbě se podílel i významný architekt Carlo Lurago. Jedná se o jednopatrovou stavbu se čtyřmi křídly, vnitřním dvorem a přilehlou zahradou. Objekt byl od roku 2008 prázdný a vedení Prahy pro něj marně hledalo využití. V létě 2020 pražští zastupitelé rozhodli, aby zde bylo umístěno Muzeum paměti XX. století. Po pážatech, hradčanské chudině, mateřské škole a naposledy Útvaru architekta hlavního města Prahy zde tedy po úpravách bude sídlit expozice, připomínající dva velké totalitní režimy minulého století. Muzeum založilo hl. m. Praha v listopadu 2019 s cílem vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…