Miloš Zeman roku 2006 napsal knihu Vzestup a pád sociální demokracie. Ovšem až volby v říjnu 2017 ukázaly hloubku pádu sociální demokracie, která získala jen 7,28 % hlasů. Tolik měla sociální demokracie před nástupem Miloše Zemana do jejího čela roku 1993.
Účet za Sobotkovo vládnutí s ANO
Příčina neúspěchu vznikla v rozhodnutí Bohuslava Sobotky udělat vládní koalici s ANO Andreje Babiše. Sobotka vytvořil poprvé po roce 1989 vládu velké koalice dvou nejsilnějších stran. Bohuslav Sobotka byl ve stínu Andreje Babiše, který byl nejviditelnějším členem vlády. Kdo byl spokojen s činností vlády, její úspěch spojoval s Andrejem Babišem. Kdo nebyl spokojen s vládou, nepodpořil Andreje Babiše, ale ani Sobotku. Volební pád sociální demokracie je součástí nákladů za Sobotkovu vládu, kde byl Andrej Babiš nejsilnější osoba vlády. Krátce před volbami začal být Sobotka antibabišovský. Důvěryhodného bojovníka s Babišem však nemohl sehrát ten, kdo s Babišem roky vládl. Uspět na Sobotkově místě mohl jen někdo, kdo by Babiše zastínil. A takový nebyl žádný člen vlády za sociální demokracii.
Hrozba komunálních voleb
Stranický vůdce je základem volební úspěšnosti strany. Ve vedení sociální demokracie nemohou být lidé, kteří stranu dovedli k historickému debaklu. Sjezd až v dubnu 2018 je pozdě. Na podzim 2018 jsou komunální volby. Ve velkých městech dochází k volbě občanů podle celostátních preferencí. V takovém případě bude mít sociální demokracie v Brně jen 4 mandáty a v Praze nemusí překročit 5% uzavírací klauzuli. Každým dnem, co zůstává současné vedení ve funkci, se zvyšuje předpoklad, že komunální volby ve velkých městech dopadnou pro sociální demokracii katastrofou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV