Obdobně se prodlužují do 15. 6. 2020 procesní lhůty pro vyjádření. Soud uznal situaci za natolik mimořádnou, že prodloužil lhůtu půl roku pro podání stížnosti, která je ve srovnání s naší dvouměsíční lhůtou pro dovolání či ústavní stížnost podstatně delší. Nemluvě o dvoutýdenní lhůtě pro kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu či pouze třídenní lhůtě pro stížnost vůči usnesení v trestním řízení.
Náš Parlament zvláštním zákonem také na možné komplikace reagoval, ale odlišným způsobem. Zatímco Evropský soud pro lidská práva prodloužil lhůty paušálně, tak náš zákon pouze rozšiřuje možnost prominutí zmeškání lhůty na základě individuální žádosti. Je tedy na účastníku, aby žádost podal a tvrzení, že zmeškání souvisí s omezeními kvůli nouzovému stavu, prokázal. Některé soudy budou benevolentní a spokojí se s tvrzením účastníka, jiné mohou být přísnější a žádat důkazy. Přístup Evropského soudu pro lidská práva je pro lidi výhodnější. Přitom vláda prodloužila platnost řidičských průkazů a občanek také paušálně po dobu nouzového stavu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV