V Brně na Moravském náměstí je od roku 2015 umístěna jezdecká socha moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského (1351-1411) sochaře Jaroslava Róny. Socha se stala symbolem města a zaujme výtvarným provedením vysokých nohou koně, což chodce vybízí, aby se pod koněm s markrabětem prošel.
Občas brněnská radnice využívá plochu štítu, který markrabě drží, k politické prezentaci. V době běloruských demonstrací na něm vyvěsila bíločervenou vlajku běloruské opozice. Od roku 2021 se na Joštově štítě objevuje i stříbrnočerveně šachovaná moravská orlice na modrém poli. Moravský znak je umístěn na sochu dočasně při příležitosti moravského svátku – dne sv. Cyrila a Metoděje 5. července.
Ovšem již po několik měsíců byly na soše umístěny barvy ukrajinského státu a po několika málo dnech vyvěšení moravského znaku, opět brněnská radnice nechala moravský znak odstranit a vyvěsit ukrajinské barvy. Vedení radnice města Brna tvořené ODS, piráty a lidovci tím demonstruje podporu ukrajinské vládě. Politické strany prezentují své postoje navenek. Je však spousta místa, kde tak mohou učinit. Mohou si umístit ukrajinskou vlajku na své sekretariáty a poslanecké kanceláře.
Proč však k tomu využívají sochu odkazující na velké období moravské historie, kdy moravský vládce, který nebyl českým králem, získal titul krále Svaté říše římské a braniborského markraběte, takže se z Brna vládlo i Berlínu. Dnes je tomu naopak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.