Jsem lékař, čili věci kolem zdraví prožívám jaksi s větší urputností. Většina lidí se tím začne zabývat, až když je opravdu ouvej. O to pozorněji – prosím – čtěte tato čísla. Nebude jich mnoho, ale jsou vážná.
Jde o data Českého statistického úřadu o tak zvané naději dožití. Tak podle nich se chlapeček narozený v posledních dvou letech v Ústeckém kraji může těšit na 73,9 let života a holčička na 79,6 let. Že vám ta čísla připadají nějaká nízká? Tak to jste v obraze. Kdyby se chlapeček narodil v Praze, dožije se pravděpodobně 77,7 roku a holčička 82,6 roku. Jinými slovy – život obyvatel našeho regionu bude v průměru o 3 až 4 roky kratší než život Pražáka. Hlavní město je na tom v tomto srovnání nejlépe, ale jak u mužů, tak i u žen je na tom náš region nejhůře v celé zemi. Jediní, s kým se o poslední post „pereme", jsou obyvatelé Ostravska. Že to není fér? Jasně, že není. Ani trochu.
Můžeme se na to podívat i z jiného pohledu. Představte si, že je vám 65 let a žijete někde v Ústí nad Labem nebo v Chomutově. Když budete muž, čeká vás pravděpodobně 14,9 let života, pokud jste žena, tak rovných osmnáct let. A zase. Když se na věc podívá stejně Pražák, má před sebou 17,2 roku. A žena z hlavního města 20,2 roku.
Mohl bych vás podobnými čísly zavalit, třeba podobně „vedeme" v počtu úmrtí za rok na 100 tisíc obyvatel. A tak dále.
Ale tady nejde o vědeckou studii, tady se pojďme bavit o tom, co s tím.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV