Kratochvílová (R2014): Drogové náhražky vytvořily nová ohniska narkomanů v Praze

06.10.2014 18:08 | Zprávy
autor: RESTART 2014

Pojem „subutexová drogová scéna“ se objevil teprve před několika lety, bohužel centrum Prahy 5 se stalo smutným průkopníkem v této oblasti drogové kriminality.

Kratochvílová (R2014): Drogové náhražky vytvořily nová ohniska narkomanů v Praze
Foto: RESTART 2014
Popisek: RESTART 2014

Jako je centrum metropole terčem uživatelů pervitinu a heroinu, do Prahy 5 míří denně stovky narkomanů pro svoji tzv. „substituční“ drogu. Hnutí RESTART 2014 přináší čtyři konkrétní kroky k řešení složité situace.

Lék Subutex, tzv. náhražka za narkomany užívaný heroin, se začal předepisovat v okolí parku Na Skalce. Nedaleko místní základní školy! Narkomané brzy přišli na to, že když lék místo rozpuštění pod jazykem aplikují injekční stříkačkou, získají tak zdarma novou drogu, která jim poskytne euforické stavy.

„Lékaři, kteří Subutex předepisovali, neměli žádné zábrany v preskripci. Denně se tak stávalo, že jeden narkoman vešel do ordinace, počkal na vydání léku a hned před ordinací jej za peníze prodal dalšímu. V horším případě dokonce feťáci čekali, až léčící se narkoman vyjde s lékem ven a přepadli jej,“ popisuje hrůzné scény z okolí parku Na Skalce Mgr. Patrik Havlíček z hnutí RESTART 2014, podle kterého vše vyústilo ke vzniku otevřené drogové scény s tzv. náhražkovými drogami.

Problém se substitučními drogami popisují i sami narkomani: „Subutex jsem užíval místo heroinu. Je to vlastně jiná droga. Tak jako tak, časem musíte zvyšovat dávku. Množství, co máte od doktora, nestačí, jdete proto zase za dealerem. Navíc když jej šlehnete do žíly, je mnohem účinnější. Závislosti na stříkačce se nezbavíte,“ popsal svoji zkušenost Martin, narkoman z lokality Na Knížecí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

20:14 Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

Lesní cesta Kanonská ze sedla Skřítek směrem k Rabštejnu je po opravě opět otevřená veřejnosti.