1. Hraniční státy Schengenu selhaly
V rámci EU dostaly hraniční státy Schengenského prostoru na svoji zodpovědnost ochranu jeho vnějších hranic. Na tuto funkci jim poskytly všechny země EU (včetně Česka) finanční prostředky. Přesto došlo k situaci, kdy tyto hraniční země nejsou schopny uhlídat své hranice vůči ilegálním migrantům a také organizovanému zločinu. Každý stát pak dané výzvě čelí po svém. Na jedné straně pozorujeme země jako například Maďarsko, které staví u hranic hlídkovací věže a ploty.
Na druhé straně pak vidíme státy jako je Itálie, která tohoto jevu využívá pouze jako vydírajícího potenciálu k tomu, aby dostala od ostatních členů EU více peněz na ochranu hranic. Mezitím však své hranice nekontroluje a vlna ilegální migrace se dostává dále do Rakouska a dalších států, mezi kterými najdeme i Českou republiku. Chování Itálie vyznívá nanejvýš pokrytecky, neboť státy EU po ní nechtěly, aby se s nimi dělila o výtěžky z turismu, který se koncentruje především u moře. Zároveň požaduje Řím po všech členech EU peníze na ochranu těchto břehů. V případě Itálie dobře vidíme, jak dopadají země, které dlouhodobě podceňují otázky národní bezpečnosti.
2. Bavorská a saská zkušenost
V rámci operace, která předcházela letošnímu summitu skupiny G7 odhalila německá policie stovky ilegálních migrantů, pašeráků drog a jiných lidí živící se organizovaným zločinem. Tak velké množství těchto kriminálních živlů ji ohromně překvapilo. Ministerský předseda Saska přiznal, že situace se ukázala natolik závažná, že se policie nemůže jen tak vrátit k normálnímu stavu. Někteří regionální politici šli ještě dál a mluvili o celkovém přehodnocení přínosu Schengenského prostoru.
Přes naše hranice tak do Německa denně míří ilegální migranti a příslušníci organizovaných zločineckých skupin. Z této oblasti vyčnívají zejména převaděči lidí a obchodníci s drogami.
3. Ilegální migrace je pouze část problému
Téma ilegální migrace pokrývá jen malý kousek problémů s otevřenými hranicemi. Závažnější hrozbu představuje organizovaný zločin v podobě obchodu s lidmi, drogami, zbraněmi či pohonnými látkami nebo nebezpečnými materiály. Přes naše hranice tak zcela nerušeně přechází různé zločinecké skupiny a následně působí na území republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky
22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drahým potravinám.
- 20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci