Kubalčík (KONS): Karty na stole

24.08.2013 15:00 | Zprávy

Mrtvola rozpuštěné Poslanecké sněmovny ještě nestačila ani začít chládnout, volby ještě nejsou vypsané, ale soudruh Filip je už podstatně explicitnější, než býval.

Kubalčík (KONS): Karty na stole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

V rozhovoru pro iDnes.cz (Josef Kopecký, „Šéf KSČM Filip: O vydávání majetku církvím budeme chtít referendum“, 21.8.2013) říká zcela jasně, že komunisté budou požadovat referendum o zákoně o vyrovnání státu s církvemi, v důsledku o jednostranném vypovězení smlouvy, kterou stát a církve podepsali – o vypovězení ze strany státu, to se rozumí. Jak jinak takový krok interpretovat, než jako opětovné znárodnění majetku církví? Co na tom, že by to bylo posvěceno nějakým referendem. Čí majetek bude předmětem dalšího referenda? Na koho soudruzi ukážou prstem?

Ne dosti na tom. Poslední otázku a odpověď stojí za to ocitovat v celku, aby si to každý „vychutnal“. Otázka: „Pokud by se KSČM domluvila na spolupráci, toleranci vlády ČSSD, trvali byste na tom, že by Česká republika neměla být ve vojenské části NATO, nebo na tom, že čeští vojáci nemají být v zahraničních misích? Budete mít takovou podmínku?“ Odpověď: „Žádnou takovou podmínku nestanovíme. My trváme na svém volebním programu. A v něm je jasně obsaženo, že bezpečnostní architektura České republiky nemůže být založena na paktu, který pochází z doby studené války. Myslíme si, že je potřeba ji nově stavět. Proto se také stavíme za společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie. Ale neznamená to, že KSČM bude stanovovat nějakou takovouto podmínku vůči vládě, ve které by nebyla.“ Co si z toho vybrat? Pokud budou komunisté „jen“ tolerovat jednobarevnou vládu ČSSD, vnucovat jim naše vystoupení z NATO otevřeně nebudou. Ale v programu to mají a hodlají se toho držet. Pochopitelně. Nikde také není napsáno, že k takovému kroku nebudou ČSSD motivovat skrytě. Ostatně, taková motivace jistě nebude muset být nějak zvlášť silná – vzpomeňme na Jana Kavana a jeho otázku, zda se dá z NATO vystoupit... Obávám se, že takových tazatelů je ČSSD plná. Jak jinak takový krok interpretovat, než jako vyhovění těm nejsladším tužbám Kremlu. Vždyť v Rusku nás stále považují pro vstup do NATO za zrádce: jak jsme jim to jenom mohli udělat, když přece tak přirozeně patříme k nim, že?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KONS

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

18:02 Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu reálných mezd.