Vážené kolegyně, vážení kolegové,
s dovolením podpořím svého kolegu pana hejtmana. My za Vysočinu to také nepodporujeme, protože když se podíváte, jak se to komunikuje... Jako kraj Vysočina máme zhruba 60 středních škol, které zřizujeme, a máme stovky škol, které zřizují jednotlivé obce. Já jsem shodou okolností i v orgánech jedné základní školy, jsem ve výběrových komisích, když vybíráme ředitele. Od té doby, kdy ministerstvo přišlo s tím, že od 1. 9. 2025 budou nepedagogové hrazeni právě z rozpočtu jednotlivých obcí, tak se ptám jednotlivých ředitelů a pracovníků škol, jak je to s nimi komunikováno. Komunikováno to se školami není vůbec, nebo nebylo vůbec. Když se zeptám na obcích, tak z toho samozřejmě mají velký strach, protože to s nimi také není komunikováno.
A můžeme se podívat tady, kdo nám jako poslancům píše. Nevím, jestli to kolegové čtou, ale například Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Myslím si, že dneska jsme opět obdrželi e-mail. A oni píšou: "Obracíme se na vás s dopisem, který vám může pomoci rozhodnout o převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol." No a když čtete, tak vidíte, že udělali petici, a podepsalo to 66 000 pracovníků, což je z mého pohledu také nějakým způsobem vypovídající.
Českomoravský odborový svaz pracovníků školství nesouhlasí s převodem financování platů nepedagogických pracovníků na kraje a obce prostřednictvím sdílených daní, rozpočtového určení daně RUD. A proč? Upozorňuje na rizika, která jsou s tím spojená, protože samozřejmě budou vznikat rozdíly ve financování. Na jedné straně máme bohatší obec, na druhé straně chudší, která třeba investovala, investovala do kanalizace a počítá každou korunu. A co se stane? Budou vznikat tlaky právě z těch škol a budou vznikat velké rozdíly. To je za mě velký problém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV