Kupka (ODS): Stát upozorní vlastníka auta na konec platnosti technické prohlídky

25.05.2018 15:58

Poslanec Martin Kupka dnes podal pozměňovací návrh na doplnění zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Do zákona by měl přibýt odstavec, který by zajistil, že stát bude automaticky informovat vlastníky vozidel, kteří mají zřízenou datovou schránku, o končící platnosti technické prohlídky.

Kupka (ODS): Stát upozorní vlastníka auta na konec platnosti technické prohlídky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka

„Státní informační systémy u nás nemají zrovna dobrou pověst, protože mnoho z nich sice usnadňuje práci úředníkům, ale občanům naopak přidělává starosti. My chceme tento trend obracet, aby byly elektronické služby snadno dostupné a přínosné i pro občany. V tomto případě jde navíc o využití systému datových schránek, který již existuje, a zasílat se má údaj, který stát nemusí nijak zjišťovat, protože ho dávno má. Jedná se o užitečné a zároveň jednoduché opatření, které nebude pro stát nijak finančně náročné,“ říká Martin Kupka.

Každý vlastník motorového vozidla ví, jak snadné je zapomenout na termín, do kdy musí vozidlo znovu projít technickou prohlídkou. Včasná informovanost ze strany státu tak může nejen zabránit případné pokutě a dalším komplikacím za jízdu bez platné prohlídky, ale především může přispět k větší bezpečnosti silničního provozu, protože technická prohlídka může odhalit špatný stav vozidla nebo některých jeho součástí.

Fakticky je podaný návrh pozměňovacím návrhem ke sněmovnímu tisku 51, kterým vláda navrhuje rozsáhlou úpravu zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Návrh do českého právního řádu promítá požadavky tří různých směrnic EU, které se problematiky dotýkají.

„Je jasné, že datovou schránku si zatím zřídila jen malá část občanů, takže výhody včasné informovanosti o končící lhůtě ocení především firmy a další právnické osoby. Pro fyzické osoby to ale může být další důvod, proč si zdarma zřídit datovou schránku a ušetřit i do budoucna spoustu času a využívat další elektronické služby státu,“ dodává Martin Kupka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berdychová: Novým dotačním programem chceme kulturu zpřístupnit všem dětem

5:34 Berdychová: Novým dotačním programem chceme kulturu zpřístupnit všem dětem

Královéhradecký kraj usnadní prostřednictvím nového dotačního programu dopravu dětí a mládeže za kul…