Kytýr (ANO): Sbírka právních předpisů bude bezplatně a neomezeně veřejně přístupná

10.03.2020 19:11

Projev na 41. schůzi Poslanecké sněmovny 10. března 2020 k návrhu zákona o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů

Kytýr (ANO): Sbírka právních předpisů bude bezplatně a neomezeně veřejně přístupná
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Vážení členové vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci,

jak již uvedl navrhovatel, cílem návrhu zákona je zřízení Sbírky právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů jako informační systém veřejné správy. Ve Sbírce právních předpisů se vyhlašují obecně závazné vyhlášky a nařízení vydané územními samosprávnými celky a předpisy vydané správními úřady. Zveřejňují akty stanovené tímto zákonem, které vznikají při výkonu působnosti územních samosprávných celků nebo v souvislosti s tímto výkonem. Správcem sbírky právních předpisů bude Ministerstvo vnitra. Sbírka právních předpisů bude bezplatně a neomezeně veřejně přístupná způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Předložený návrh zákona odstraňuje nedostatek ve vztahu k dostupnosti práva ze strany jeho adresátů. Výsledkem zavedení sbírky právních předpisů je docílení stavu, kdy je garantováno, že sbírka právních předpisů obsahuje skutečně všechny platné a účinné právní předpisy územních samosprávných celků a zákonem stanovené právní předpisy správních úřadů. K tomu slouží navrhované podmíněné nabytí platnosti a účinnosti právních předpisů vyhlášením právě v centrální sbírce právních předpisů, jakož i uložení povinnosti původcem právních předpisů vložit všechny stávající právní předpisy v přechodné lhůtě do tří let do sbírky právních předpisů pod sankcí pozbytí jejich platnosti.

Ve vztahu ke státnímu rozpočtu bych si dovolil zmínit, že náklady na vytvoření sbírky právních předpisů lze předpokládat ve výši 12 mil. korun, náklady na provoz systému včetně jeho dalšího rozvoje by představovaly přibližně 5 mil. korun ročně, personální náklady jsou odhadovány na 2 mil. ročně, celkově suma 7 mil.

Dovolil bych si závěrem požádat a doporučuji této Poslanecké sněmovně propuštění do druhého čtení.

Děkuji za pozornost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…