Lachnit (ANO): Od nemocničního pavilonu ke komunitnímu centru - výstava v Galerii Prádelna

05.03.2025 9:04 | Monitoring

Letos uplyne již 20 let od chvíle, kdy začal vznikat projekt přestavby hospodářské budovy - prádelny, sušárny a skladu hraček - mateřské školy v Holečkově ulici na víceúčelové komunitní centrum. V současnosti zde funguje Komunitní centrum Prádelna nabízející aktivizační služby pro seniory páté městské části a volnočasové aktivity pro děti i všechny návštěvníky bez rozdílu věku. Budova má však dlouholetou a zajímavou historii, kterou chce alespoň ve zkratce připomenout březnová výstava v Galerii Prádelna, jež tvoří nedílnou součást stejnojmenného komunitního centra.

Lachnit (ANO): Od nemocničního pavilonu ke komunitnímu centru - výstava v Galerii Prádelna
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Lachnit

Historie pozemků, na kterých je postavena mateřská škola a KC Prádelna je známa již od středověku. V té době smíchovské kopce tvořily vinice, chmelnice, dvory, pole a zahrady, které patřily církvi, šlechtě a bohatým pražským měšťanům. Ti si zde, od konce16. století, začali zakládat letohrádky a usedlosti. V Holečkově ulici (dříve Košířská cesta či ulice, část podél Kinského zahrady pak Kinská, v letech 1880-1923 Karlova), která ústí do Plzeňské třídy v místech bývalé usedlosti Mlynářka, stávaly v blízkém sousedství další čtyři usedlosti. Nejblíže Mlynářce to byla Vyšínka, dále z části dochovaná Dolní Palata a pod Hřebenkami Večkerka (neboli Horní Paliárka) a ve svahu nad Malostranským hřbitovem Dolní Paliárka. Připomínkou je ulice U Paliárky.

V roce 1887 obec Smíchov koupila parcelu č. 3588 a další sousední parcely. Do 19. století, než došlo k přečíslování, měla parcela číslo 837 a sloužila jako farní zahrada a hřiště. Obec Smíchov se rozhodla vybudovat na těchto zakoupených parcelách obecní nemocnici. V 80. letech 19. století sužovaly Prahu epidemie infekčních nemocí: tyfu, cholery, dyzentérie, proto byly zřizovány dočasné výpomocné infekční nemocnice tzv. pavillony, které byly znovu využívány během první světové války a po jejím skončení (epidemie tzv. španělské chřipky). To byl důvod, proč i zde obec zřídila obecní infekční nemocnici - Pavillon pro nemoci nakažlivé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kyselová Košková (Přísaha): Máme právo na informace od EK, rozhodl Soudní dvůr EU

6:07 Kyselová Košková (Přísaha): Máme právo na informace od EK, rozhodl Soudní dvůr EU

Soudní dvůr Evropské unie ve středu rozhodl, že Evropská komise nerespektovala zákony EU o přístupu …