Lacko (ANO): Chci řešit problém se zneužíváním léčiv drogově závislých

24.02.2016 13:00

Hlavní město Praha se dlouhodobě a velmi intenzivně věnuje problematice substituční léčby drogově závislých. Pacienti mají povinnost předepsané léčivo užívat výhradně formou polknutí tablety. Aktuální situace je ale podle radního Lacka neudržitelná, neboť toto léčivo za finanční prostředky někteří pacienti ilegálně přeprodávají. Dochází tak k jeho zneužití ve formě nepřijatelného nitrožilního podání a k dalšímu šíření drog.

Lacko (ANO): Chci řešit problém se zneužíváním léčiv drogově závislých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní za ANO Radek Lacko

„Naší snahou je tuto situaci změnit, a tím omezit nebo vyloženě snížit nebezpečí nárůstu otevřené drogové scény. V rámci druhého čtení podoby zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek proto společně s mými kolegy v poslanecké sněmovně z politického hnutí ANO chceme do jeho znění včlenit zákonné i podzákonné úpravy, které by vedly k zásadní nápravě tohoto neúnosného stavu,“ uvedl Radek Lacko, pražský radní pro oblast zdravotnictví.

Podle Lacka je snahou konkrétně docílit, aby léčba opioidy zůstala dostupná pro indikované pacienty, kteří plní podmínky substitučních programů pro uživatele návykových látek, avšak nedocházelo k masivnímu úniku léčiva SUBUTEX na nelegální trh. Jeho nitrožilní aplikace injekční jehlou totiž vede k celé řadě zdravotních komplikací s vážnými následky, mj. i poškození srdečních chlopní. Nelegální trh, který je bezpochyby nepřijatelný už z hlediska právního řádu či s ohledem na ekonomické důsledky, s sebou navíc nese zvýšení kriminality v podobě majetkových či násilných trestných činů, což jednoznačně snižuje komfort obyvatel hlavního města Prahy.

„Jsem přesvědčen, že úprava podmínek preskripce či podávání léčiva SUBUTEX pro pacienty s diagnózou opiátové závislosti může významně přispět k řešení stávající neblahé situace,“ uzavřel radní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

7:35 Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

Komentář na facebookovém profilu k hlavním tématům volebních kampaní